“Gallows Hill” Korku ve gerilim filmi

Bu hafta 3’ü yerli 8 yeni film sinemasevelerle buluşuyor.

Gallows-Hill-2014-1Şeytan Tepesi / Gallows Hill

Yönetmenliğini daha önce görsel efekt konusunda çalışmalar yapan Victor Garcia üstlendiği filmde, Peter Facinelli, Sophia Myles ve Nathalia Ramos başrollerde yer alıyor.

Korku ve gerilim türündeki Hollanda yapımı filmin konusu ise kısaca şöyle;”Bir adam, asi kızı, eski karısı, karısının sevgilisi ve kendi nişanlısı araba yolculuğuna çıkmak zorunda kalırlar. Kolombiya’nın Medellin kentinde girdikleri ıssız bir yolda sel sularından ciddi bir kaza geçirirler. Kuytu bir yerde sıkışıp kaldıklarını anladıklarında, tek yaşam belirtisi gösteren yöne doğru ilerlerler. Buldukları yer, yaşlı bir adam tarafından işletilen eski bir moteldir. Yaşlı adam fark etmeden evi gezdikleri sırada, bodrum katında kilitlerin arkasına atılmış küçük bir kızla karşılaşırlar ve onu oradan çıkarırlar. Çok büyük bir hata yaptıklarını çok kısa sürede anlayacaklardır.”

İncir Reçeli 2

İlki büyük beğeni toplayan “İncir Reçeli”, filminin ikinci serisinde de yönetmen koltuğunda Aytaç Ağırlar oturuyor. Filmin başrol oyuncusu Halil Sezai’ye Şafak Pekdemir, Sinan Çalışkanoğlu, Ahmet Uz ve Selim Akgül eşlik ediyor.

Dram türündeki filmin konusu ise kısaca şöyle; “İlk film İncir Reçeli’nde sevdiği kadını kaybeden Metin (Halil Sezai Paracıkoğlu) İncir Reçeli 2’de derin bir yalnızlığın içindedir. Bir barda şarkılar söyleyerek ve yitirdiklerinin yasını tutarak yaşamını sürdürürken beklemediği bir anda karşısına Gizem çıkar. Gizem Metin’e biri olmak gerektiğini anlatır, en azından biri için. Hem yalnızlıkları hem acıları benzeyen bu iki insan birbirine şifa olabilecek midir?”

Balık

Yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Bülent İnal, Sanem Çelik, Gizem Akman ile Myroslava Kostyeva yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Balık”, Derviş Zaim’in “Devir” adlı filminden sonra doğa konusunda yaptığı ikinci filmi olma özelliğini taşıyor.

21. Altın Koza Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” ödülünü almasının yanı sıra Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de yarışan filmin konusu ise kısaca şöyle; “Küçük bir sahil kasabasında eşi ve kızıyla birlikte yaşayan ve yöredeki çoğu kişi gibi balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Kaya’nın büyük bir sorunu vardır. Kızının bir an önce iyileşebilmesi için elinden geleni yapan Kaya, bir noktadan sonra avlanma yöntemlerini değiştirip doğanın dengesine müdahele etmeye başlar. Yasakları aştığı bu andan itibaren ise doğanın yanı sıra çevresine ve kendi ailesine de geri dönüşü olmayan hasarlar verecektir.”

Yargıç / The Judge

Yönetmen koltuğunda David Dobkin oturduğu filmin başrollerinde Robert Downey Jr., Vera Farmiga, Robert Duvall ve Billy Bob Thornton yer alıyor.

Dram türündeki filmin konusu kısaca şöyle; “Hank, çocukluğunu geçirdiği kasabaya, kasabanın Yargıç’ı olan babası cinayetle suçlandığında geri döner. Araları pek iyi olmasa da, babasının davasının ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışan Hank, yıllar önce koptuğu ailesi ile de tekrar bir araya gelmenin yollarını bulacaktır.”

Hay Way Zaman: Dersim’in Kayıp Kızları

Yönetmenliğini Nezahat Gündoğan’ın yaptığı film aynı zamanda 2013 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Belgesel Jüri Özel Ödülü aldı.

Belgesel türündeki filmin konusu kısaca şöyle; “Emoş ve Serpil, Dersim’e, köklerine doğru yolculuğa çıktıklarında, ailesinden birilerini bulabileceklerini aklından geçirmemişlerdi. Uzun araştırmalar sonucu bulunan amcaoğlu Kamer (Hüseyin) Kaçar onları sabırsızlıkla beklemektedir. İzleyici, biri Kurmanci – Alevi, diğeri Türk ve Sünni iki amca çocuğunun 74 yıl sonra ilk buluşmalarına, dokunmalarına, sorgulamalarına, sessiz çığlıklarına ve yaşananlara dair ağıtlarına tanıklık edecek.Faillerden itiraflar ve yüzleşme çabası, Dersim Katliamı´nda görev yapmış, bugün 100, 105 yaşlarında olan askerlerin dehşet verici tanıklıkları ve bugün hissettikleri paralel kurguyla anlatılarak tarihsel hakikatin bütün boyutlarıyla anlaşılmasını sağlamaya çalışmaktadır.”

“Üç, İki, Bir… Kestik”

Yönetmenliğini Kerem Sarı’nın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Mustafa Kılınç, Evren Maral, Nuri Yiğit ile Recep Yener’in yer alıyor.

Komedi türündeki filmin konusu ise kısaca şöyle; “Süleyman Oturak idealist bir köylü gencidir . Tek hayali sinema filmi çekip dünyaya sesini duyurmaktır. Bir çekilişten kazandığı kamerayla harekete geçen Süleyman, en yakın arkadaşı Galip’le küçük bir ekip kurup film çekimlerine başlar. Türlü zorluklar yaşayan ekibin başına gelmeyen kalmaz.”

Unutulmaz Aşk / The Best of Me

Michael Hoffman’ın yönettiği filmde Michelle Monaghan, James Marsden, Luke Bracey ile Liana Liberato’nun oynuyor.

Romantik kategorideki filmin konusu kısaca şöyle; “İki eski lise aşkı olan ve 20 yılın ardından sevdikleri bir arkadaşlarının cenazesi için geldikleri küçük kasabalarında yeniden bir araya gelen Dawson ve Amanda, unutamadıkları aşkları yeniden ateşlenir. Ancak çok geçmeden, 20 yıl önce onları ayrılmaya zorlayan güçlerin hala yaşamakta olduğunu ve bugün çok daha büyük bir tehlike yarattığını fark ederler. Uzun yılları kapsayan bu destansı aşk hikayesi, ilk aşkımızın hiç bitmeyen gücünü ve ele geçmez ikinci şanslarla yüz yüze geldiğimizde karşılaştığımız yürek burkan seçimleri anlatıyor.”

Kikoriki: Yenilmez Takım / Kikoriki Team Invincible

Yönetmenliğini Denis Chernov’un yaptığı animasyon filminin dublaj oyuncuları arasında Vadim Bochanov, Sergey Mardar, Anton Vinogradov yer alıyor.

Rus yapımı animasyon türündeki Kikoriki: Yenilmez Takım filminin konusu kısaca şöyle; “Kikoriki adasının sevimli sakinlerinin, teknoloji tarafından bozulmamış cennetlerinden ayrılıp gittikleri büyük şehirde giriştikleri maceralar anlatılıyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.