İtalyan “La Grande Bellezza” En iyi film seçildi

La Grande Bellezza-film-2013-1Avrupa Film Akademisi tarafından bu yıl 26’ıncısı verilen Avrupa Film Ödülleri, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

KÜLTÜR SANAT-En iyi film: İtalyan “La Grande Bellezza”

Avrupa’nın Oscarları olarak nitelendirilen Avrupa Film Ödülleri’nde, Yönetmen Paolo Sorrentino’nun filmi La Grande Bellezza dört ayrı kategoride ödüle değer görüldü.

İtalyan toplumunun portresini çizen film En İyi Film, En İyi Kurgu ve En İyi Yönetmen dallarında ödüle alırken, filmin başrol oyuncusu Toni Servillo’da En İyi Erkek Oyuncu dalında ödül kazandı.

En İyi Kadın oyuncu ödülü ise The Broken Circle adlı filmdeki rolüyle Belçikalı oyuncu Veerle Baetens’e gitti. Alman yönetmen Jan-Ole Gerster’in Oh Boy filmi de En İyi İlk Film dalında ödüle layık görüldü.

Birçok filme yaptığı müziklerle ruh kazandırmış olan Ennio Morricone En İyi Müzik dalında ödül kazandı. 85 yaşındaki İtalyan besteci The Best Offer filmi için yaptığı müzikle bu ödüle değer bulundu.

70 yaşındaki Fransız kadın oyuncu Catherine Deneuve ise Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’a da dünya sinemasına yaptığı katkılardan ötürü Özel Ödül verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.