Kahlo'ya ait mühürleri açılan fotoğraflar, ilk kez sergileniyor

Meksika’nın dünyaca ünlü kadın ressamı Frida Kahlo’ya ait yüzlerce fotoğraf, ilk kez sergilenecek.
“Frida Kahlo: Her Photos” adlı sergi, ABD’nin Arlington kentindeki Artisphere Sanat Merkezi’nde 23 Şubat’ta açılacak. Kahlo’nun özel koleksiyonunda yer alan 250’den fazla fotoğraf, sanatçının 1954’te yaşamını yitirmesinin ardından mühürlenerek kaldırılmıştı. 2007 yılında mühürleri açılan fotoğraflar, ilk kez sergileniyor. Mexico City’nin güneyindeki Coyocan’da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak 6 Temmuz 1907’de dünyaya gelen Kahlo, çocukluğundan itibaren sanat, edebiyat ve felsefeye büyük bir ilgi duydu.
6 yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucunda bir bacağı sakat kalan Frida’nın hayatı, 19 yaşında geçirdiği trafik kazasından sonra tamamen değişti. Trenin demir çubuklarından birisi sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktığı için Kahlo, tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçirdi. Omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayan Kahlo, 32 kez ameliyat edildi.
Ailesinin önerisiyle sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başlayan Kahlo, 1929’da “Meksikalı Michelangelo” olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile evlendi. 1938’de New York’ta açtığı sergiyle uluslararası ün kazanan Kahlo, 13 Temmuz 1954’te akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde arkasında 70 tablo bıraktı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.