"Kayahan" son yolculuğuna uğurlandı

Büyük usta Kayahan dün sabah aramızdan ayrıldı.
Kayahan için bugün İstanbul CRR’de saygı töreni düzenlendi. Ünlü müzik adamının cenazesi,Teşvikiye Camisi’nde öğle vakti kılınan namazın ardından Kanlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi.
AKCİĞER kanseri nedeniyle geçtiğimiz cuma sabahı tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türk pop müziğinin efsane ismi Kayahan için ilk tören, dün sabah Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda düzenlendi.
66 yaşında hayata veda eden sanatçının tabutu, Türk bayrağına sarılmış ve çiçeklerle süslenmiş olarak sahnede hazırlanan platforma konuldu. 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan törenin sunuculuğunu Suat Suna yaptı. Sanatçının kliplerinin ve görüntülerinin barkovizyona yansıtıldığı törene Nilüfer, İskender Paydaş, Arif Sağ, Hakan Peker, Sezen Aksu ve Mirkelam’ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü isim, sanatçının yakınları ve sevenleri katıldı.
KONUŞAMAYACAK KADAR ÜZGÜNÜM
Kayahan’ın eşi İpek Açar’ın yanında kızı Aslı Gönül Açar ve sanatçı Nilüfer oturdu. Bitkin olduğu gözlenen ve tören boyunca gözyaşı döken İpek Açar, “Konuşamayacak kadar üzgünüm. Anlayışınız için sağ olun. Çok teşekkürler” dedi. Kayahan’ın yakın dostu Nilüfer de “Çok üzgünüm. Söyleyecek başka ne var ki? Çok üzgünüz. Sağ olun” diye konuştu. Sanatçı, 14 Şubat’ta Kayahan’la beraber verdikleri konser hatırlatılınca “İyi ki yapmışız o konseri” dedi. Konuşmaların ardından dualar okundu ve Kayahan’ın tabutu alkışlar eşliğinde salondan çıkarılıp Teşvikiye Camii’ne götürüldü.
CAMİDE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
Teşvikiye Camii’ndeki cenaze törenine Kayahan’ın ailesi, yakınları ve sevenlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milletvekili Hakan Şükür de katıldı. Cenaze namazında en önde saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Kayahan’ın eşi ve yakınlarına başsağlığı diledi. Erdoğan’ın katılımı nedeniyle cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kayahan’ın cenazesi, kılınan namazın ardından Kanlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi.
AĞLAMAYACAĞIMA SÖZ VERDİM
Kayahan’ın büyük kızı Beste Açar, eşi Engin Haravon’la geldiği cenaze töreninde babası için şunları söyledi: “Uzun süredir tedavi görüyordu. Hastalığını hiç kabul etmedi. Hep iyi olacağını söyledi, karşısında ağlanmasını istemedi. Hiç hastalıktan konuşturmadı bizi. Hep bestelerini, şarkılarını düşündü. Son anına kadar hep onlarla ilgili konuşmak istedi. Ben de ona ağlamayacağıma dair söz verdim. Çok ağlıyordum, kızıyordu bana. Umarım artık acıları bittiği için huzurludur, mutludur.”
Siyasiler oradaydı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cenaze namazında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’le saf tuttu. Önde saf tutanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Milletvekili Umut Oran da vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da cenazeye katılanlar arasındaydı.
Taziyeleri sanatçının eşi İpek Açar, kızları Beste Açar ile Aslı Gönül ve ablası Şule Özgen kabul etti.
Geçtiğimiz günlerde merdivenlerden düşerek ayağını kıran Sezen Aksu, cenaze törenine koltuk değnekleriyle geldi. Namaz saatine kadar Tarkan’la birlikte yakındaki bir kafede bekleyen Aksu, daha sonra caminin avlusuna geçti.
Kayahan’ı vefat etmeden bir hafta önce hastanede ziyaret eden Tarkan, “Çok üzgünüz, başımız sağ olsun. Şarkılarıyla çok severdik kendisini. Her zaman kalbimizde o muhteşem şarkılarıyla yaşayacak. Onu hepimiz sevdik ve değerini, kıymetini bildik” dedi.
İpek Açar, bir ara cami avlusunda tabutun başına giderek eşiyle son kez vedalaştı.
3. kez mücadele ettiği yumuşak doku kanserine yenilerek dün yaşamını kaybeden Kayahan, son yolculuğuna uğurlanıyor.Usta sanatçının cenazesi Cemal Reşit Rey’de düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii’ne getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a törene katıldı.
Usta sanatçı için ilk tören Cemal Reşit Rey’de düzenleniyor. Kayahan için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan tören’in sunuculuğunu suat Suna üstlendi.
Eşi İpek Açar, kızları Aslı Gönül ve Beste’nin yanı sıra Nilüfer, Sezen Aksu, İskender Paydaş, Mirkelam, İzzet Öz, Betül Demir,Arif Sağ, Hakan Peker tören alanındaki yerlerini aldılar.
NİLÜFER: İYİ Kİ O KONSERİ YAPMIŞIZ
Bir süre küslük yaşayıp barıştığı dostu Nilüfer, törende gözyaşlarına hakim olamadı. Sanatçı, kızı Ayşe Nazlı’nın desteği ile yürüdü. Nilüfer ‘o son konserimizi iyi ki yapmışız’ dedi.
Güçlükle ayakta duran İpek Açar “Tüm sözleriniz için teşekkür ediyorum hepinize. Konuşamayacak kadar üzüntülüyüm. Anlayışınız için sağolsun, eksik olmayın.” dedi.
“BABAM BANA HAKKINI HELAL ETSİN”
Cemal Reşit Rey’deki törende canlı yayına katılan kızı Beste Açar kendisi için yazılan “E bebeğim” şarkısının hikayesini anlattı:
“Bir gün işten gelmiş. Her gün beni öperdi gelir gelmez. Bana ‘E bebeğim’ şarkısını yazmış. Onu çok sevdiğimi, her şey için teşekkür ettiğimi söylemek istiyorum. Babam bana hakkını helal etsin. Çok iyi kalpli, herkesin muhteşem bir ders aldığı insandı. Büyük oğlu 17 yaşında. Keşke küçük oğlum da onunla uzun vakit geçirebilseydi.
“İPEK HANIM’A ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Yarım kaldı bazı şeyler. Ama Allah’ın takdiri. İnşallah şimdi mutludur ve huzurludur. Onu çok seveceğiz. Eşi İpek (Açar) Hanım’a, sevenlerine, hastaneye, doktorlarına onu seven herkese çok teşekkür ediyorum.”
ASKERLERİN OMZUNDA ÇIKARILDI
Okunan duaların ardından Kayahan’ın cenazesi askerlerin omuzunda tören salonundan çıkarılarak Teşvikiye Camii’nde götürüldü.
“İKİNCİ BABAMI KAYBETTİM”
‘İkinci babamı kaybettim’ diyen Suat Suna duygularını “Bir sanatçı kaybı yaşıyoruz ama benim içinbir baba kaybı. Son konseriyle ilgili çok konuştuk rahatsızlığı ileri boyuttaydı. Bu konserin yapılması sağlık açısında iyi değildi ama o bunu yapmak istedi. Çünkü seyircisiyle vedalaşmak istiyordu. Yıllarını seyircisi için yaşamış olması, şarkı yazmayı hayatındaki en önemli yere koyması, hastalığının durumunu farketmesi ve seyircisiyle buluşmak istemesi çok dramatik. Sahnede bunu yaşamak istedi. Çok fazla söyleyecek bir şey yok. Kendine özel bir insandı. herkesin örnek aldığı biri bvardır bu işte. O hep kendi yolunu çizdi vedası bile öyle oldu.” sözleriyle anlattı.
İskender Paydaş ise “Baba yarımı kaybettim. 30 senedir birlikteyiz. Hayatımın çok büyük bir bölümü onunla geçti. Benimle çok uğraştı. Kendi ahklaki değerlerini bana aşılamak için. Yeteneğimi sonuna kadar desteklediği gibi benim daha iyi olabilmem için de uğraştı. Düne kadar bu durum ben, çok rahatlatıyordu. Artık bana yardım eden biri yok. Bu yaşta büyüdüm diye düşünüyorum. Onu gelecek nesillere taşımak için gerekli gücü inşallah bulacağım kendimde. Aramızdan ayrılışının nasıl bir şey olduğunu önümüzdeki günlerde çok daha iyi anlayacağız. Sevenlerin başı sağolsun. Dualarınız eksik etmeyin. Onu sonsuzluğa uğurladık. O bu dünyaya çok büyük bir iz bıraktı.” dedi.
Kayahan , Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazına müyeakip olarak Kanlıca Mezarlığı’na defnedilecek.
LÜTFEN CENAZEYE ÇİÇEK GÖNDERMEYİN…
Sanatçının ailesi cenazeye çelenk göndermek isteyenlerin, çelenk yerine Mehmetçik Vakfı’na bağış yapmalarını istedi. Kayahan bütün konserlerinde satılan hediyelik eşyalarının gelirini Mehmetçik Vakfı’na bağışlıyordu.
TEŞVİKİYE’YE ÜNLÜ AKINI
Öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kanlıca’da toprağa verilecek olan usta sanatçıyı yakın dostları ve sevenleri son yolculuğunda da yalnız bırakmadı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orhan Gencebay, Mine Koşan, Febyo Taşel, Funda Arar, Atilla Özdemiroğlu cami avlusuna gelen isimler arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.