Kayahan'ın hayatı da 'siyah-beyaz bir film' gibiydi biraz…

İlkgençliğini 90’larda yaşayanlar bilir Kayahan sevgisini:
Her şarkısı ezberlenen; adı duyulunca akla, sevgi, aşk, yol, kadeh, aile gelen… Bugün olsa, Instagram’da hepsi Kayahan başlığı altında tag’lenecek onlarca kavram getiren:
Kalender abi, âşık delikanlı, hayat ve aşk gurmesi…
Kayahan’ın hayatı da ‘siyah-beyaz bir film’ gibiydi biraz…
29 Mart 1949’da İzmir’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirdi.
Ankara ve İstanbul’dan sonra Balıkesir İnta Köyü’nde yaşadı. Daha sonra köyün bütün sokaklarına Kayahan şarkılarının isimleri verildi. Şimdiki Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşadı.
İlk olarak Nilüfer’e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başladı. Nilüfer’in de yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi şarkılar klasik haline geldi.
1986 yılında ‘Geceler’ şarkısıyla, Akdeniz Müzik Yarışması’nda Altın Portakal’ı kazandı.
Haziran 1993’te satış rekorları kıran ‘Bir Yemin Ettim Ki’ albümü yayınlandı.
1990’da ‘Gözlerinin Hapsindeyim’ ile Eurovision’a çıktı. Aynı yıl, bacağında bir yağ bezesi bulundu: Kanserdi… Doktorlar 6 ay ömür biçti. 24 yıl sürecek mücadele böylece başladı.
Yumuşak doku kanserine yakalana Kayahan, 2005 yılında ikinci kez aynı kansere yakalandı, 2014 yılında hastalığı tekrar etti. Kanser teşhisiyle 1990 yılında ilk kez karşılaştığında “Yemin Ettim”i yazdığını belirterek şunları söylemişti: “Yaşanacak günümüz varmış. Ölüm bir ceza değildir, ben öyle düşünüyorum. Devlet hastanesine gittim, Çapa’da tedavi oldum. Söylediklerine göre 6 ay ömrüm kalmıştı. Şu anda onların verdiği sürenin üstünden 21 sene geçti. 10 sene önce tekrar etti, yine tedavi gördüm.”
Nisan 1992… Sezen Aksu bir otel odasında. Yan taraftan beste yapan bir adamın sesi geliyor. Kapıyı çalıyor, bir de bakıyor ki o kişi Kayahan. Bütün perdeler sonuna kadar kapalı. ‘Odalarda Işıksızım’ işte o karanlık odadan kalma bir şarkı.
1992… Kızılay Meydanı, Ankara. 160 bin kişi Cumhuriyet Bayramı’nı onun konseriyle kutladı, hem kutladı hem ağladı. Aynı yıl Bostancı Gösteri Merkezi’nde 29 gün üst üste insanların birbirini çiğnediği konserler verdi. Bu, bir Türkiye rekoruydu!
Ocak 1995. Daha evlenmelerine 4 yıl var ama Demet Sağıroğlu’ndan sonra kulaklara kazıyacağı ikinci isim, İpek Tüter ile ‘Allahım Neydi Günahım’ şarkısıyla tanıştık.
1997 ‘Emrin Olur’, 1999 ‘Beni Azat Et’, 2000 ‘Gönül Sayfam’, 2002 ‘Ne Oldu Can’, 2004 ‘Kelebeğin Şansı’, 2007 ‘Biriciğime’…
Ve bugün, tüm bir ülke kocaman bir koro halinde Kayahan şarkılarını seslendiriyor ‘büyük Usta’yı rahmetle anarak…

Leave a Reply

Your email address will not be published.