Laodikya Antik Kentindeki kazıda,1500 yıl öncesine ait sikkeler bulundu

Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olan Laodikya antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalarında, yaklaşık bin 500 yıl önce duvar oyuğuna gizlenmiş bronz sikkeler ortaya çıkarıldı.
BT KÜLTÜR SANAT-Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizli’nin Eskihisar Mahallesi yakınlarında bulunan antik kentte, kazı çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi.
Laodikya’nın, Roma İmparatorluğu’nun en kutsal şehirlerinden biri olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi:
”Kentte 12 ay boyunca sürdürdüğümüz kazı çalışmalarında antik döneme ait tanrılara ve imparatorlara dair ilginç eserleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Kutsal Agora Güney Portik duvarında yapılan kazı çalışmalarında da son olarak 4 metre yüksekliğindeki duvarın bir oyuğuna saklanmış halde 10 adet bronz sikkeye ulaştık. Yapılan araştırmada, sikkelerde dönemin imparatorları 1. Justinianus ve 2. Justinus dönemine ait olduğunu gördük. Sikkelerin o dönemde yaşayan bir kişi tarafından duvara saklandığını, daha sonra sikkeleri koyan kişinin ya öldüğü ya da duvardan almayı unuttuğunu tahmin ediyoruz.”
Sikkelerin yaklaşık bin 500 yıllık olduğunu kaydeden Şimşek, ”Bu sikkeler 6. yüzyılın ortalarına ait. O dönemde zor günler ya da yatırım amaçlı bırakılmış olabilir” dedi. AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.