Leyla Gencer anısına…

Leyla Gencer Şan Yarışması-1Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 20 Mart’ta Leyla Gencer anısına her yıl düzenlediği konserde Puccini’nin ünlü Tosca operasının konser versiyonunu yurtiçi ve yurtdışından solistlerle birlikte seslendirecek.

Mart ayının son konserinde ise BİFO, orkestra şefi James Judd ve piyanist Markus Schirmer gibi klasik müziğin önemli isimlerini müzikseverlerle buluşturacak.

14 Mart 2014; Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) Mart ayında vereceği iki konserde İstanbullu müzikseverleri klasik müzik dünyasının yıldız isimleriyle bir araya getiriyor. 20 Mart Perşembe günü Türkiye’nin opera dünyasına büyük armağanı olan Leyla Gencer anısına gerçekleşecek konserde BİFO, ünlü opera sanatçılarına eşlik ederek Giacomo Puccini’nin Tosca’sını seslendirecek.

24 Mart Pazartesi günü ise James Judd yönetiminde gerçekleşecek olan konserde Avusturyalı piyano virtüözü Markus Schirmer Britten‘ın Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak. Konserler Lütfi Kırdar UKSS’de gerçekleşecek.

Leyla Gencer anısına Tosca
Leyla Gencer-anısına-2014-1Yaşadığı dönemde tüm dünyada “La diva Turca” olarak tanınan Leyla Gencer’in anısına düzenlenen geleneksel anma konseri, bu sezon 20 Mart Perşembe günü gerçekleşiyor. Konserde Yekta Kara, Puccini’nin ünlü Tosca operasının konser versiyonunu sahneye koyacak. Almanya, Fransa, ABD, Meksika ve Bulgaristan gibi ülkelerde konuk yönetmen olarak çalışan ve Danimarka, Portekiz, Macaristan, Avusturya ve Güney Kore’de birçok opera sahneye koyan Kara’nın yönetmenliğinde ünlü operanın konser versiyonu seslendirilecek. Konserde Gökçen Koray yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Korosu da yer alacak.

Floria Tosca’yı Maria José Siri’nin seslendireceği yapıtta “En iyi İspanyol Opera Sanatçısı” dalında Placido Domingo ödüllü tenor Alex Vicens de yer alacak. Klasik müzik meraklıları, İstanbulluların ilk kez dinleyeceği Maria José Siri’yi, Simon Ashley yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 1500 kişilik dev bir koro eşliğinde seslendirdiği, Verdi’nin Requiem’inde solist olarak gösterdiği performanstan hatırlayacaktır.

Müziğin içindeki öyküyü çıkaran piyanist: Markus Schirmer
BİFO’nun 24 Mart Perşembe günkü konserinin konuğu ise Avusturyalı piyano virtüözü Markus Schirmer. James Judd’in şefliğini yapacağı konserin solisti olan Schirmer, son derece zengin konçerto repertuvarına sahip bir virtüöz olarak dikkat çekiyor. Müziğin içindeki öyküyü bulup çıkartması ve bunu piyano ile anlatış şekli müzik yazarlarınca “duyguların ifade yeteneği ve enerji ile birleşimi” olarak tanımlanan Schirmer, 2013 yılında yaptığı Mozart kayıtları ile “Maestro Pianiste” ödülünü aldı. Sanatçı konserde İngiliz besteci Benjamin Britten’ın yazdığı tek piyano konçertosunu seslendirecek. Konserin diğer yapıtları Berlioz’un Le Corsaire Uvertürü ve Mendelssohn’un 3. Senfoni’si.

On dört yıl boyunca Florida Filarmoni Orkestrası’nın ve 8 yıl boyunca Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğini yapan İngiliz koro şefi James Judd ise dünyanın önemli sahnelerinde yönettiği filarmoni orkestraları ile tanınıyor. İsmi Berlin Filarmoni ve İsrail Filarmoni Orkestrası ile özdeşleşen Judd, Avrupa’nın en saygın salonlarında konserler yönetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.