Louvre Müzesi'nin yetkilileri sert eleştirilerin hedefi oldu


Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre Müzesi, geçen yıl Mart ayında deprem ve tsunami felaketinin ardından nükleer bir facianın eşiğinden dönen Japonya’ya yapmayı düşündüğü jest nedeniyle sert eleştirilerin hedefi oldu.
Nükleer santralin sadece 65 kilometre uzaklığındaki Fukishima kentinde sergilenmek üzere Nisan ayında yaklaşık 20 sanat eserini Japonya’ya göndermeyi planlayan Louvre Müzesi yönetimi, eserleri gereksiz yere riske atmakla suçlanıyor.
Kuzey Japonya’da üç farklı kenti dolaşacak “Louvre Koleksiyonlarında Buluşma, Aşk, Arkadaşlık ve Dayanışma” adlı sergide François Boucher’in “Eros’u Taşıyan Üç Güzel”, François-André Vincent’in “Üç Kişinin Portresi” ve antik Mısır’dan tanrıça İsis’in heykeli de yer alıyor.
Serginin karşılıklı arkadaşlık bağları olan Fransa ve Japonya arasındaki dayanışmayı güçlendireceğini söyleyen Louvre Müzesi yetkilileri, eserlerin sergileneceği kentlerde radyoaktivite seviyesinin normal olduğunu ve serginin yapılacağı müzelerin depremde hasar görmediğini belirterek eserlerin tehlike altında olmayacağını ileri sürdü.
Sanat uzmanları ise, müze yetkililerini Fransa’nın sanat mirasını gereksiz yere riske atmakla suçladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.