Roma’da Kolezyum Anıtı için restorasyon projesi hazırlanıyor

İtalya’nın başkenti Roma’da 20 asırdır ayakta durmayı başaran Kolezyum Anıtı için kapsamlı bir restorasyon projesi hazırlanıyor. Söz konusu haber, tarihi anıtın geçtiğimiz günlerde Pisa Kulesi gibi eğilmeye başladığının ortaya çıkmasının ardından kamuoyuyla paylaşıldı.
BT KÜLTÜR SANAT-İtalyan biliminsanları yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü incelemeler neticesinde , Antik Roma’da gladyatörlerin dövüştüğü ihtişamlı yapının 40 santimetre kadar eğildiğini tespit etmişti. Uzmanlar, Kolezyum’un buna rağmen şimdiki haliyle ayakta kalacağını söylüyor: “Yapı oldukça sağlam. Eğer halen dayanıklı olmasaydı, hazırlık safhasında olduğumuz projeye girişmezdik. Bunun yerine çok daha farklı bir aksiyon planı geliştirirdik.”
Restorasyon projesinin önümüzdeki aralık ayında başlaması ve 2015’e kadar sürmesi planlanıyor. Yetkililer, Kolezyum için benzeri bir çalışmanın en son 73 yıl önce yapıldığını belirtiyor: “Kolezyum’da son 73 yıl içinde bu çapta ve bu kadar önemli bir restorasyon çalışması yapılmadığını söylemek sanırım abartı olmaz. Benzeri bir girişim 1938-39’da olmuştu.”
Batı Roma İmparatorluğu’nun sembolü olan Kolezyum’u her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Restorasyon çalışmaları sırasında ziyaretçilerin anıt çevresinde yürüdüğü kısımların da yüzde 25 genişletileceği belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.