Samsun'da 300 yıllık ahşap cami, odun olarak yakılmaktan kurtarıldı

Samsun’un Salıpazarı ilçesine bağlı Yenidoğan köyünde bulunan 300 yıllık ahşap cami, odun olarak yakılmaktan kurtarıldı.
BT KÜLTÜR SANAT-Samsun’un Ladik İlçe Kaymakamlığı, “Ambar Köy” projesi kapsamında ahşap camiler bulmak için 21 kişilik araştırma ekibi oluşturdu.
Ekipler, Salıpazarı ilçesinde kullanılmayan ahşap ambarları ararken, Yenidoğan köyünde 300 yıllık ahşap camiye rastladı.
Ahşap caminin yanına beton cami yapıldığı için caminin sökülüp tahtalarının odun olarak yakılması için bin 450 liraya fırıncıya satıldığı belirlendi. Kaymakamlık da 50 lira daha fazla vererek camiyi aldı.
Tamamı ahşap olan caminin 300 yıl içinde 3 kez yer değiştirdiği belirledi. Tarihi cami, 64 metrekare ve iki katlı olarak Ambar Köy’ün içinde orijinaline dokunulmadan yeniden inşa edildi. Çatı ve giriş haricinde tamamen kendi orijinal parçalarıyla monte edildi.
Camiye Osmanlı şeyhülislamlarından Ladikli Mehmet Efendi’nin ismi verildi.
Ambar Köy’ün içerisinde birleştirilerek orijinali gibi oluşturulan caminin ilgi gördüğünü ve vatandaşların özellikle ibadet etmek için geldiklerini belirten caminin imamı Nusret Kukuş, “Salıpazarı’nda köhne bir haldeyken bulunuyor ve orada bir oduncuya satılmak üzereyken caminin alımı yapılıyor. Kaymakamlığımız tarafından camimiz Ladik’e kazandırıldı. Bütün vatandaşlarımız buraya camiyi ziyaret etmek üzerde geliyorlar” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.