Tablonun Van Gogh’a ait olduğu bir saç teli ile kanıtlandı

Alman Markus Roubrocks, elindeki tablonun Van Gogh’a ait olduğunu kanıtlamak için yıllarca uğraşsa da kimseyi inandıramadı. Sonunda tabloda bir saç teli buldu. Saçın Van Gogh’a ait olduğu anlaşılınca bir anda milyoner oldu.
BT KÜLTÜR SANAT-Alman koleksiyoner Markus Roubrocks’un (44) babası, 1997’de Belçika’da açık artırmadan bir tablo satın aldı. Vatan’da yer alan haberde Tablo, 1977’de bir tavan arasında bulunmuştu ve Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh’a ait olduğu iddia ediliyordu. Baba Roubrocks tabloyu cüzi bir miktara aldıktan sonra iki ayrı uzmana inceletti. Renklendirme ve tablonun yaşını inceleyen uzmanlar eserin, Van Gogh tarafından 1889 yılı Nisan ve Haziran ayları arasında Fransa’da tamamlandığı kanısına vardı. Ancak Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi yetkilileri, “Kullanılan renkler Van Gogh’un tarzına uymuyor” diyerek tablonun ünlü ressama ait olmadığını savundu.
Baba Roubrocks 2005’te hayatını kaybedince tablonun Van Gogh’a ait olduğunu kanıtlama görevi oğlu Markus’a düştü. Ancak onun da çabaları sonuç vermedi. Ama geçen ay tablonun restorasyonuyla ilgilenen Ester Mönnick, eseri büyük bir titizlikle temizlerken, yağlı boya katmanının altında bir saç teli buldu. Çıplak gözle görülmesi neredeyse imkansız olan 8 cm uzunluğundaki kızıl saç teli hemen DNA testine gönderildi. Test sonucunda saçın Van Gogh’a ait olduğu ortaya çıktı. Bu durum “Şakayıklar” isimli natürmort tablonun Van Gogh’a ait olduğunu kanıtlarken, eserin değeri de en az 50 milyon euro’ya yükseldi.
Dünyanın en ünlü ressamları arasında yer alan Hollandalı Vincent van Gogh, 1890’da 37 yaşındayken intihar etti. Ömrü boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resim ve 1100 karakalem çalışma üretti. Şimdi eserleri on milyonlarca euro eden Van Gogh, hayatı boyunca yoksulluk çekmiş ve kardeşinden aldığı maddi destekle yaşamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.