Ünlü Hollywood karakterleri "Bambi", "Hannibal Lecter" ve "Forrest Gump" koruma altında

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca izleyiciye ulaşan ünlü Hollywood yapımları “Bambi”, “Kuzuların Sessizliği” ve “Forrest Gump” artık koruma altında.
Çocukların kalbinde taht kuran sevimli ceylan “Bambi”, “Kuzuların Sessizliği” filmiyle tanıdığımız ve ünlü aktör Anthony Hopkins’in canlandırdığı yamyam seri katil “Doktor Hannibal Lecter” ve Tom Hanks’in beyazperdeye taşıdığı unutulmaz karakter “Forrest Gump”, gelecek nesillerin de izleyebilmesi için ABD Ulusal Film Arşivi’nde yerini aldı.
ABD Kongre Kütüphanesi’nden yapılan açıklamada, üç filmin de “kültürel, tarihi ve estetik yönden taşıdıkları önem” nedeniyle arşive dahil edildiği belirtildi.
Açıklamada, bu filmlerin yanı sıra 3 Oscar ödüllü 1945 yapımı “The Lost Weekend”, Amerikan sinemasının önde gelen yönetmenlerinden John Cassavetes’in 1968 yılında çektiği “Faces” ve 1950’li yılların ünlü bilimkurgu filmi “War of the Worlds”ün de saklanmak üzere arşive alındığı kaydedildi.
ABD Ulusal Film Arşivi, Ulusal Film Koruma Heyeti’nin Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere seçtiği filmlerden oluşuyor. Arşiv, her yıl Amerikan film mirasının farklılığını ve çeşitliliğini sergileyen en fazla 25 filmi koruma altına alıyor.Arşivde, “Yurttaş Kane”, “Oz Büyücüsü”, “Bazıları Sıcak Sever” ve “Yıldız Savaşları” gibi sinema klasikleri de bulunuyor.
ABD’nin ulusal kütüphanesi olan ve dünyanın en önemli kütüphanelerinden biri sayılan Washington’daki Kongre Kütüphanesi’nde, yüzlerce dilden milyonlarca kitap, hükümet belgesi, gazete, dergi, hukuki belge, film, animasyon, harita ve işitsel kayıt bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.