Ute Lemper, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak

Ute Lemper-2015-1Şarkıcı ve aktris Ute Lemper, en sevilen yorumlarından oluşan yeni projesiyle yarın akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk oluyor
Kurt Weill’ın eserlerindeki ve dünyaca ünlü müzikallerdeki performansları ile tüm dünyada yıldızı parlayan Ute Lemper , bu hafta bir kez daha İstanbul’a geliyor. Sanatçının yeni projesi “Berlin’de Son Tango” (Last Tango in Berlin), yarın Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinlenebiliyor. Şarkıcı ve aktris Ute Lemper 4 Temmuz 1963 Münstre’de doğdu. Henüz 9 yaşında piyano ve dans derslerine başlayan sanatçı, Viyana’daki meşhur Max Reinhardt Seminar Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu sonrasında müzik çalışmalarına sırasıyla Salzbourg, Köln ve Berlin’de devam etti. İlk olarak, geçen hafta İstanbul’da ağırladığımız Andrew Lloyd Webber’in ünlü müzikali “Cats”’in Viyana’daki sahnesinde 1983 yılında dikkatleri çeken Ute Lemper, iki sene sonra yine meşhur bir müzikal komedi “Peter Pan”da rol alarak ismini duyurmaya başladı. 1986 senesinde Avrupa’da yeniden sahnelenmeye başlayan “Cabaret” müzikalinde ünlü Sally Bowles rolünü üstlenen Lemper, aynı rolün Paris yapımında unutulmaz performansı sayesinde 1987 yılında Paris’in efsanevi müzikholü Théâtre Mogador’da dağıtılan Fransız Molière Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Sanatçı” ödülünün sahibi oldu. 1991 yılında Peter Greenaway’in yönettiği ünlü Shakespeare oyunu “Fırtına”dan uyarlanan “Prospero’nun Kitapları” ile sinemaya da adım atan sanatçı, 1994 yılında Julia Roberts ve Sophia Loren gibi dev isimlerin oynadığı ve büyük ses getiren Robert Altman’ın “Hazır Giyim- Pret A Porter” filminde de rol aldı.
Bir şarkıcı olarak rol aldığı 1991 yapımı “Crimes of the Heart” filminden sonra Michael Nyman ile birlikte çalıştığı “Michael Nyman Repertuvarı” gibi Weill, Edith Piaf ve Marlene Dietrich şarkıları söylediği birçok filmde de yine şarkıcı olarak yer aldı.
1998 senesinde ünlü “Chicago” müzikalinin hem Londra’da West End yapımında hem de New York sahnesinde Velma Kelly rolünü üstlenen Lemper, yine beğeni toplayan performansı sayesinde 1998 yılında İngiliz Tiyatro Ödülü’nün de sahibi oldu. Nick Cave, Tom Waits, Elvis Costello, Philip Glass isimlerin şarkılar yazdığı Ute Lemper, hem başarılı bir şarkıcı hem de başarılı bir oyuncu olarak sahnelerde parlamayı sürdürüyor. 90’lar boyunca birçok televizyon filmi ve dizisinde oynayan Lemper’in yaptığı tüm işlerden en iyi bölümleri sunan aşk, tutku ve düşler üzerine kurulu gösterisi “Berlin’de Son Tango”nun Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki gösterimi saat 20.00’de başlıyor.
‘Berlin’de Son Tango” yeni gösterisi
Eleştirmenlerin “Ute Lemper’in En İyileri” olarak değerlendirdiği ve Lemper’in yaptığı tüm işlerden en iyi bölümleri sunan “Berlin’de Son Tango” gösterisi, Berlin’de Brecht ve Kurt Weill şarkılarıyla başlıyor. Gösteride Berlin kabarelerinin en iyi örnekleri ile müzikal bir yolculuğa çıkaran şarkıcı Fransız şansonlarıyla romantik bir buluşma da gerçekleştiriyor. Jacques Brel, Edith Piaf şarkıları ile etkili bir atmosfer yaratan Lemper sonrasında Arjantin’e gidiyor ve gösterisine bu kez tangoların dev ismi Astor Piazzola’nın şarkılarıyla devam ediyor. Paris, Berlin, New York ve Buenos Aires’in gecelerini aynı sahneye taşıyan Lemper, eğlenceli repertuvarı ve etkili şarkıcılığıyla aşk, tutku ve düşler üzerine kurulu gösterisinde sevenlerine müzik dolu bir gece sunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.