"Zaman her şeye gebedir"

Aydın’daki Tralleis Antik Kenti’nde bulunan ve İzmir, İstanbul daha sonra da Kopenhag’a giden taş için kampanya başlatıldı.
Aydınlılar, isyanını “Bu kısacık şarkı 2300 yıl önce Aydın topraklarında söylenmekteydi. Kendi toprağımızdan çıkan bu şarkıya sahip çıkmalıyız” sözleriyle dile getiriyor
Aydın Kültürel Araştırmalar Yayıncılık Tiyatro Drama Derneği (ARKARYAY), Aydın’daki Tralleis Antik Kenti’ni tanıtmak amacıyla her yıl yaptığı tiyatro şenliğinin bu yıl 7’ncisini düzenledi. Şenlik kapsamında dernek tarafından Aydın’da mezarı bulunan Seikilos’un 1966 yılında Danimarka’ya götürülen mezar taşını geri getirmek için imza kampanyası başlatıldı. ARKARYAY Başkanı Hüsnü Ertung, söz konusu mezar taşının 1883 yılında Aydın-İzmir demiryolunun inşaatları sırasında Tralleis’te bulunduğunu anlatarak, “Önce İzmir-Buca’daki bir villanın bahçesine götürülen mezartaşı, 1923 ayaklanmaları sırasında İzmir’den İstanbul’a, daha sonra da yurtdışına kaçırıldı. Mezartaşının bugün Danimarka’nın Kopenhag Müzesi’nde sergilenmekte olduğu, üstelik üzerinde bulunan notalardan bestelenen şarkının da enstrüman ve solist ile seslendirilerek CD haline getirildiği belirtiliyor” dedi.
BİLİNEN İLK NOTALAR
Ertung, 2300 yıl önce Aydın’da yaşamış olan Seikilos’un mezartaşına kazınmış halde bulunan notaların, tarihte bilinen ilk müzik parçasının notaları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tralleis’te bulunan bu mezartaşının üzerinde yer alan notalardan bestelenen, orijinali Grekçe olan şarkıda, ‘Yaşadığın müddetçe dert tasa edinme ve hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme, hayat çok kısa ve zaman her şeye gebedir’ sözleri yer alıyor. Bu kısacık şarkı 2300 yıl önce Aydın topraklarında söylenmekteydi. Aydınlılar olarak kendi toprağımızdan çıkan bu şarkıya sahip çıkmalıyız. Seikilos’un mezarının bulunduğu şehir olan Aydın’a getirilmesi için imza kampanyası başlattık. Hedefimiz 200 bin imza. Ayrıca Aydınlılara dağıtmak üzere bu şarkının bulunduğu 10 bin adet CD bastırdık” diye konuştu.
Özgün antik müzik olarak sunuluyor
Mezar taşı, sütun gövdesi şeklindeki bir kolonun üzerine kazınmış ve iki bölümden oluşuyor. Antik Grek müzik notalı lirik şiir/şarkı sözü notaları ve mezar yazıtı alt alta yazılmış. Şiiri oluşturan sözler, 6/8’lik nota ölçüleriyle ezgiye dönüştürülmüş. Şu anda Batı dünyasında müzik marketlerde, özgün antik müzik olarak müzikseverlere sunuluyor.
“Zaman her şeye gebedir”
Tralleis’te bulunan bu mezartaşının üzerinde yer alan notalardan bestelenen, orijinali Grekçe olan şarkının sözleri şöyle:
‘Yaşadığın müddetçe dert tasa edinme
Ve hiçbirşeyin seni üzmesine izin verme
Hayat çok kısa
Ve zaman her şeye gebedir.’

Leave a Reply

Your email address will not be published.