3 Aralık dünya ‘Engelliler Günü’nde zorluklara dikkat çekildi

Engelli-çocuklar-1Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve bugün dolayısıyla birçok yerde etkinlikler düzenlendi, engelli vatandaşların dertleri dinlendi.

YAŞAM-Yıllardır dile getirilen sorunlar yine dile getirildi.

Ancak yine sadece bir günlüğüne hatırlanıyorlar gibiydi. Hala kaldırımlar engellilere uygun değil ve engelli vatandaşlar hala tek başlarına sokağa çıkmakta güçlük çekiyorlar.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da da “BuDünyada Engelsizsiniz” başlığıyla bir hashtag oluşturuldu. Paylaşılan fotoğraflarda vatandaşların yaşadığı zorluklara dikkat çekildi. Örneğin görme engellilerin rahat yürüyebilmesi için yapılan sarı şeritlere bir aracın park etmesi gibi.

Erzurum’da ise engelli vatandaşlar kendi kendilerine tören yaptılar ve yalnız bırakıldılar. Erzurum’da düzenlenen törene katılan 8 engelli vatandaşımız Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Efe: “Biz kimseyi çağırmadık ama bugünün anlamını, önemini bilen protokolün buraya gelerek bize bir sürpriz yapmasını isterdik. Yapacakları sürpriz bu soğuk havada bizim içimizi ısıtmaya yeterdi fakat bugüne kadar olduğu gibi bugün de kimse burada yok. Vatandaşların da ilgisinin olmadığnı görmek bizleri üzüyor.

Gönül elbet buranın kalabalık olmasını isterdi. Diğer engelli derneklerinin de burada olmasını arzu ederdik. Basın yoluyla bugün çelenk koyacağımız bildirdik. Basın açıklamasını ise dernek binamızda yapalım dedik ancak Atatürk Anıtı’na çelenk koyarken bu kadar yalnız kalacağımızı düşünmemiştik.” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.