AB-Britanya ilişkileri yeniden gerildi

Cameron-Brüksel-2014-1Avrupa Birliği’nin İngiltere’den bütçeye ek yardım olarak 2.1 milyar euro istemesi ilişkileri yeniden gerdi

Britanya’nın Avrupa Birliği (AB) bütçe tartışmalarına katılarak kendilerinden talep edilen 2.1 milyar euroluk yardıma tepki göstermesi, ülkedeki AB karşıtlarına yeni bir cephe açma fırsatı verdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB’nin talep ettiği net rakamı ödeme tarihine bir ay kala dün öğrenmesinin ardından basın toplantısında çok sert çıktı.

Cameron’ın AB ile arasının yeniden açılması ülkedeki AB karşıtları için bulunmaz bir fırsata dönüştü. AB karşıtlığı ile bilinen ve son dönemde desteğini artıran Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) önderliğindeki blok son gelişmeleri ellerini ovuşturarak izliyor olmalılar. Zira hem Cameron’ın tökezlemesini de hem de ülkeyi AB’den çıkarmak öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

Cameron dün yaptığı konuşmada “Bir ay kala böyle bir fatura ile karşılaşmak Britanya’nın AB üyeliği için yardımcı oluyor mu? Hayır kesinlikle olmuyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.