AB Komisyonu Türkiye ve Suriye halkı için Bağış Konferansı düzenleyecek

Avrupa Komisyonu ve Konseyin Dönem Başkanlığını yürüten İsveç, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye halkı için Bağış Konferansı düzenleyecek

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, bu hafta meydana gelen yıkıcı depremin ardından Türkiye ve Suriye halkına destek olabilmek adına, uluslararası toplumun sağlayacağı fonları harekete geçirmek üzere, Türk makamlarıyla koordinasyon halinde bir Bağışçılar Konferansı düzenleme niyetlerini açıkladılar. Konferans’ın Mart ayında Brüksel’de yapılması planlanıyor.

Bugün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, bu hafta meydana gelen yıkıcı depremin ardından Türkiye ve Suriye halkına destek olabilmek adına, uluslararası toplumun sağlayacağı fonları harekete geçirmek üzere, Türk makamlarıyla koordinasyon halinde bir Bağışçılar Konferansı düzenleme niyetlerini açıkladılar. Konferans’ın Mart ayında Brüksel’de yapılması planlanıyor.

Bağışçılar Konferansı, bu hafta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından yapılacak olan çalışmalarda, uluslararası toplumu harekete geçirmeye yardımcı olacak. AB Üye Devletlerine, komşu ülkelere, BM üyelerine, uluslararası finans kurumlarına ve diğer ilgili paydaşlara açık olacak yüksek düzeyli Konferansın amacı, bağışçılarca atılacak müdahale adımlarının koordine edilmesi ve Türkiye ile Suriye’de depremden etkilenen bölgelerdeki erken toparlanma ve yardım çalışmaları için kaynak yaratmaktır.

İsveç Başbakanı Kristersson ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Bağışçılar Konferansı’nın duyurusunu yapan Başkan von der Leyen, şunları söyledi: “Bu hafta hepimiz, Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerin yıkıcı etkisiyle sarsıldık. Şimdi önceliğimiz, mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmak için durmak bilmeden çalışmak; çünkü halen binalarda molozların altında birçok insan mahsur durumda. Bu amaçla, AB Sivil Koruma Mekanizması hemen devreye girerek şu ana kadar 23 ülkeden 31 arama-kurtarma ekibi ve 5 sağlık ekibi gönderildi. Ancak şimdi hemen Türkiye ve Suriye halkları bir mesaj göndermek istiyoruz: AB, sizleri destekleyecektir. Çünkü bir halkın başına böyle bir trajedi geldiğinde hiç kimse tek başına bırakılmamalıdır.”

Başbakan Kristersson şu açıklamayı yaptı: “Türkiye ve kuzey Suriye’deki deprem, yakın dönemde benzeri görülmemiş bir afettir. Can kaybı ve fiziksel hasarın boyutu gün geçtikçe netleşmektedir. Sonuçları gerçekten dehşet verici. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı olarak İsveç, bu korkunç dönemde AB yardımlarının Türk ve Suriye halkının ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmayı istemektedir.”

6 Şubat 2023’te, Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğündeki ilk deprem ve ardından en az iki büyük deprem daha Türkiye ve Suriye’yi vurmuş, kamu ve özel altyapının büyük ölçekli tahribatına, binlerce hanenin zarar görmesine ve binlerce can kaybına neden olmuştur.

Okullar ve sağlık tesisleri ile yollar, havaalanı, limanlar, petrol terminalleri, elektrik hatları, su şebekesi ve kanalizasyon gibi diğer kamu altyapıları da dahil olmak üzere, binlerce bina ciddi hasar görmüştür. Ayrıca daha fazla can kaybına ve hasara neden olan birkaç şiddetli artçı deprem kaydedilmiştir.

Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması hemen harekete geçirilmiştir. 20 AB Üye Devleti ile Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla şimdiden 31 arama kurtarma ekibi ve 5 sağlık ekibi görevlendirmiştir. Ekipler toplamda 1.500’ün üzerinde kurtarma görevlisi ve 100 arama kurtarma köpeğinden oluşmaktadır.

Mekanizma aracılığıyla ve ayrıca ikili olarak yapı mühendislerinden oluşan ekipler ve ayni yardımlar da seferber edilmektedir. Uluslararası müdahaleyi koordine etmek için şu anda bir AB Sivil Koruma Ekibi Türkiye’de bulunmaktadır.

Yeniden inşa ve rehabilitasyon ihtiyaçlarının bildirilmesine ve tahmini genel maliyetlerin belirlenmesine yardımcı olmak için kısa süre içinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) liderliğinde bir afet sonrası ihtiyaç değerlendirmesi başlatılacaktır. Komisyon bu değerlendirmeye katkıda bulunmaya hazırdır.

European Commission Financial Expert, EDACCO – Ecological Development Finansal Kurul Başkanı, Erhan Yurdayüksel; “Avrupa Komisyonu ve Konseyin Dönem Başkanlığını tarafından 16 Mart 2023 tarihinde düzenlenmesi planlanan Bağış Konferansı, Komşuluk ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komiser Olivér Várhelyi ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell eş başkanlığında yapılacak.

Bu bağış konferansının Avrupa Birliği ve Dünya kamuoyunda ses getireceğini umuyorum. Acımız büyük, deprem bölgesinde yaşananları biliyoruz.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) liderliğinde bir afet sonrası ihtiyaç değerlendirmesi başlatıldı. Komisyon bu değerlendirmeye katkıda bulunmaya hazır.

Burada önemli olan Türkiye olarak, ülkemiz yetkilileri tarafından ihtiyaçların tam ve eksiksiz olarak kısa sürede tesbit edilmesi ve konferans öncesi Avrupa Komisyonu’nun ilgili birimlerine bildirilmesidir.

Umarım; Başta merkezi yönetim olmak üzere, yerel yönetimlerin de bu çalişmaları yerinde yaparak ihtiyaçları tam ve eksiksiz, AB Komisyonu’nun Türkiye ve Suriye halkı için düzenleyeceği “Bağış Konferansı”na katkı sunarlar!” dedi.