ABD 20 yıldır görülmeyen soğuk hava ile mücadele ediyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta ve kuzeydoğusu son 20 yıldır görülmeyen soğuk hava, fırtına ve yoğun kar yağışı ile mücadele ediyor.
DÜNYA-Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk hava dalgası; İllinois, Indiana, Pennsylvania, New Jersey ve New York gibi birçok eyalette hayatı durma noktasına getirdi.
Yerel makamlar, geçtiğimiz çarşamba gününden beri etkili olan ‘Herkül’ fırtınası ve beraberinde getirdiği dondurucu soğuklara karşı halkı uyarıyor: “Şu anda tanık olduğumuz bütün bu dondurucu soğuk, kar ve bu hava durumunun bölgemizde on yıllardır görmediğimiz türden olduğunu vurgulamak istiyorum. Özellikle de bu soğuklar beni korkutuyor. Bu şekilde potansiyel olarak ölümcül ya da kesinlikle yaşamı tehdit eden düşük hava sıcaklıkları görmeye devam edeceğiz. Bu konuda çok ama çok dikkatli olmalıyız.”
16 kişinin öldüğü fırtına, kar ve don yüzünden birçok yerde okullar tatil edilirken; hava, tren ve karayolu ulaşımı da aksıyor. Bugün itibariyle ülke genelinde 3 binden fazla uçak seferi iptal edildi. Buzlanma nedeni ile otoyollarda maddi hasarlı birçok trafik kazası meydana geldi.
Amerikan Meteoroloji Kurumu’ndan yetkililer sıfırın altında 40 dereceye varan soğuk havanın önümüzdeki birkaç gün daha etkisini sürdüreceğini belirtiyor.
ABD’nin güneyinde Florida’ya kadar ulaşması beklenen fırtına ve soğuk hava dalgası kıtanın en kuzeyinde Kanada’yı da etkisi altına almış durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.