ABD, Almanya’ya iç talep için baskı yapacak

Jack Lew-2014-1ABD Hazine Bakanı, Almanya’ya iç talep için baskı yapacak

EKONOMİ-Financial Times gazetesinin haberine göre ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Almanya’ya iç talebini artırması ve daha derin bir bankacılık birliğini benimsemesi için baskı yapacak.

Bu hafta Berlin’i ziyaret edecek olan Lew, Maliye Bakanı Schaeubleile görüşmelerde bulunacak.

Lew, 3 gün sürece Avrupa turunda Almanya’nın ardından Fransa ve Portekiz’i ziyaret edecek.

Gezi ABD’nin Avrupa ve küresel ekonomi için deflasyonist önyargı oluşturduğunu savunduğu rapordan iki ay sonra gerçekleşecek. Özellikle ABD yönetimi Almanya’yı aşırı ihracat fazlasından dolayı eleştirmesi ve üzerine Almanya’dan gelen açıklamalar sürecin gerilmesi geziyi daha da önemli hale getirdi.

Amerikan Maliye Bakanlığı uluslararası ekonomiyi değerlendirdiği 35 sayfalık raporunda Alman ekonomi politikalarını ağır şekilde eleştirmişti. Raporda, Almanya’nın ihracat başarısının Avrupa ekonomisinin dengelerini bozduğu ve hâlihazırda zayıf durumdaki yerel talebin ise konjonktürün iyileşmesini engellediği eleştirisi getirilmişti.

Söz konusu eleştiriler aslında yeni değil. Amerikan Maliye Bakanlığı bir önceki raporunda da daha münasip bir tonla da olsa Almanya’nın ihracatta yakaladığı başarıyı eleştirmişti. Hatta Brüksel de bundan iki yıl önce “makroekonomik dengesizlikleri önlemek ve düzeltmek” için bir talimatname yayımlamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.