ABD Başkanı Obama’nın ekonomideki başarısı sorgulanıyor

Obama-Kansas City-1ABD’de yapılan bir anket, Obama’nın ekonomideki başarısı konusunda halkın yeteri kadar desteğini almadığını ortaya koydu.

EKONOMİ-6-9 Aralık tarihleri arasında 1,400 Amerikalının katılımıyla yapılan anket halkın önemli bir bölümünün, ABD ekonomisindeki iyileşmede Başkan Obama’nın yeterince katkısının olmadığı görüşünde olduğunu gösterdi.

Ankete göre, ankete katılanların yüzde 50’si işsizlikteki azalışın Obama’dan kaynaklanmadığını düşünürken, yüzde 45’i Obama’dan kaynaklandığı görüşünü savunuyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı konut piyasasındaki iyileşmede Obama’nın katkısının olmadığına dikkat çekerken yüzde 64’lük kısmı hisse senedi piyasasında yaşanan rallide Obama’nın katkısı yok diyor.

Princeton Üniversitesi’nden Julian Zelizer, oy verenlerin Başkan’ın politikaları ile ekonomideki iyileşme arasında bağ kuramamalarının Demokratlara zarar verdiğini belirtti.

OBAMACARE İMALATÇIYI ZORA SOKUYOR

Ulusal Sanayi Odası’nın yapmış olduğu bir çalışma ise, Obamacare’in başarısızlığı ve artan sağlık masrafları imalatçıları zora soktuğunu ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 32’si Obamacare uygulamaları yüzünden 2014 iş hedeflemelerini düşürdüklerini ifade ettiler. Buna ek olarak, katılımcıların yüzde 20.2’si iş yatırımlarını kestiğini veya azalttığını söylerken yüzde 23,1 oranında Amerikalı işveren ise işe alımlarını frenlediklerini belirtti.

Genel olarak baktığımızda, ankete göre imalatçıların yüzde 77.2’si artan sağlık sigortası masraflarının en temel iş zorluğu olduğunu ifade ediyorlar.

Yapılan çalışmaya göre; imalatçıyı zora sokan diğer koşulların başında yüzde 76,1 oranıyla vergi, yönetmelikler ve hükümet belirsizlikleri geliyor. Yurtiçi ekonominin zayıflığı ve satışlar ise listeye yüzde 51,9 oranıyla girdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.