ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Vatikan’ı ziyaret etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, başta Suriye meselesi olmak üzere Ortadoğu barışını görüşmek üzere Vatikan Devlet Sekreteri Pietro Parolin’le bir araya geldi.

Suriye krizinin çözümüne ilişkin 22 Ocak’ta yapılacak Cenevre-2 Konferansı’na az zaman kala Paris’ten Roma’ya geçen John Kerry, Vatikan’da Monsenyör Pietro Parolin’i ziyaret etti. Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi’nin yaptığı açıklamaya göre, ikili görüşme yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. Görüşmenin temel hatlarını dış politika oluştururken, başta Suriye meselesi ve Cenevre 2 Konferansı hazırlıkları olmak üzere, İsrail-Filistin barış görüşmeleri ile şiddetin tırmandığı Güney Sudan odaklı Afrika’daki mevcut durumun ele alındığı bildirildi.

ABD’de çok tartışılan ve Episkoposlar Konferansı’nın da endişesine yol açan sağlık reformu ile buradaki din özgürlüğünün garanti altına alınmasının da ikilinin görüşme gündemine girdiği belirtildi.

CLINTON’DAN SONRA BİR İLK
Kerry’nin ziyaretinin bir diğer öne çıkan tarafı ise görev süresi boyunca pek çok yurtdışı gezisi gerçekleştirmiş olmasına rağmen hiç Vatikan’a gitmeyen Hillary Clinton’dan sonra bir ABD Dışişleri Bakanı’nın Vatikan’ı ziyaret etmesi.
İtalyan basını ise ziyareti bir başka açıdan öne çıkardı. İtalyan gazeteler, Kerry’nin 1980-81 yılları arasında görev yapan Ed Muskie’den beri ABD’nin ilk Katolik Dışişleri Bakanı olduğunu yazdı.

PAPA DAHA ÖNCE DE SURİYE MESELESİNE MÜDAHİL OMUŞTU
Suriye’deki iç savaşın sona ermesi ve barışçıl bir çözüm bulunması için defalarca çağrıda bulunmuş ve dua etmiş olan Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françeska, son olarak dün yaptığı açıklamada Cenevre-2 Konferansı ile Ortadoğu barış sürecinden umutlu olduğunu dile getirmişti. Papa ayrıca Suriye halkının acilen ihtiyaç duyduğu insani yardımın sağlanmasına ilişkin endişelerini de ifade etmişti. Papa, eylül ayında da G20 liderlerine bir mektup göndererek, o günlerde gündemde olan SUriye’ye askeri müdahale ihtimalinden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuştu. Suriye lideri Beşar Esad’ın da Papa’ya bir mektup gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.