ABD ve AB yetkilileri Maidan’da eylem yapan göstericilere destek verdi

Catherine Ashton-Maidan-2013-1Ukrayna’da önceki gece polis baskınını püskürtmeyi başaran muhaliflere AB ve ABD Maidan’a inerek destek verdi. AB yetkilisi Ashton muhaliflerle meydanı gezdi. ABD’li yetkili ise çörek dağıttı.

DÜNYA-ABD ve AB yetkilileri, Rusya yanlısı hükümetin geçen ay Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamaktan vazgeçmesinin ardından eksi 12 dereceyi gören dondurucu soğuğa ve polis baskınlarına rağmen günlerdir başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda (Maidan) eylem yapan göstericilere destek ziyareti yaptı.

Polis, önceki gece operasyon başlatarak Maidan’ı boşaltmak istedi, bazı barikatlar yıkılırken çıkan olaylarda 450 kişi yaralandi. Ancak ilerleyen saatlerde sayıları çoğalan göstericiler, Maidan’ı polise “kaptırmadı”. Eski dünya boks şampiyonu muhalefet lideri Vitaliy Kliçko’nın taktiğiyle göstericiler, polisleri pet şişeleriyle etkisiz hale getirmeyi başardılar. Protestocuların üzerlerine döktüğü suyun donmasıyla polisler zor anlar yaşadı. Sabah saatlerinde de tamamen Maidan’dan çekildiler. Ukrayna İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko, “Polis operasyonu, eylemcileri dağıtma amacı taşımıyordu. Maidan ve çevresindeki sokaklarda son günlerde birikmiş çöpleri temizleme amacı taşıyordu. Ukrayna halkına söz veriyorum. Protestolar barışçıl olduğu sürece kimse halkın üzerine polis gönderme niyeti taşımıyor” dedi.

Batı’dan gövde gösterisi
Ancak AB Birliği ve ABD, hemen polis müdahalesini kınama açıklamaları yaptı. Müdahaleden önce Maidan’a inip muhalif liderlerden Arseniy Yatsenyuk ile kolkola giren AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, polis baskını nedeniyle “büyük üzüntü” duyduğunu açıkladı. Temaslarda bulunmak üzere Kiev’e giden ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, önceki gün Maidan’a yaptığı ziyaretin ardından dün polisin çekilmesiyle yine meydana çıktı. Nuland bu kez eylemci ve polislere çörek ve çay ikram etti. Nuland, hükümete halkını dinleme çağrısı yaparken “ABD, Ukrayna’nın AB ile geleceğinin kurtarılacağına inanıyor” dedi.

AB’den 20 milyar Euro istedi
Ukrayna hükümeti 21 Kasım’da AB Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasını askıya almış, karar, AB’nin büyük tepkisine neden olmuştu. Rus lider Vladimir Putin ise “AB-Ukrayna anlaşması Rus ekonomisine ‘tehdit’ demişti. Ukrayna Başbakan Mykola Azarov dün yaptığı açıklamada Ukrayna’nın anlaşmayı imzalaması karşılığında AB’den 20 milyar Euro istediklerini söyledi. Halkın AB Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınması kararını desteklediğini söyleyen Başbakan, “Bu eylemlerden kimin çıkarı var. Avrupalı yetkililerin mi ya da acil ekonomik ve finansal yardıma ihtiyacı olan Ukrayna halkının mı? Yardım Ukrayna ekonomisinin AB entegrasyonuna yardım olacak ve büyük Rus pazarını kaybetmenin tazminatı olacak” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.