ABD’de “Müslüman bayramları” kampanyası destek bulamadı

Obama-risinli-mektup-1Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında Müslümanların dini günlerinin ABD’deki okullarda tatil sayılması için başlatılan kampanyada, belirlenen süre içinde yeterli imza toplanamadı.

17 Aralık’ta imzaya açılan dilekçenin Beyaz Saray yetkilileri tarafından ele alınabilmesi için bir ay içinde 100 bin imza toplanması gerekiyordu. Ancak Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşlarının özellikle son 24 saat içinde sosyal medya üzerinden hız kazandırdığı kampanyada kapsamında yeterli imza toplanamadı.

Müslümanların tatil günlerinin ülke çapında resmen tanınmasının talep edildiği dilekçenin açıklama kısmında şu ifadeler yer alıyordu:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslümanların artan nüfusu ile Müslümanların tatil günlerinin de ülke çapında okullar tarafından tanınmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Ne yazık ki birçok Müslüman aile, çocuklarının eğitimi ve kendi dini yükümlülükleri arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Müslüman okul çocukları ve çalışanları da okullardaki diğer inançların takipçilerine tanınan aynı haklardan yararlanmayı hak ediyor. Başkan Barack Obama’yı bu dilekçeyi desteklemeye ve toplumun kapsayıcılığını geliştirmeye çağırıyoruz.”

Söz konusu dilekçenin yeterli destek bulamaması üzerine sitede aynı doğrultuda yeni imza kampanyaları başlatıldı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
ABD’de isteyen herkes, www.whitehouse.gov adresindeki dilekçe (petition) bölümünden, gündeme getirmek istediği herhangi bir konu hakkında imza kampanyası başlatabiliyor. Konuyla ilgili Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

“Gerekli imzanın toplanması durumunda, kampanyanın kapanmasının ardından, Beyaz Saray’daki ilgili çalışanlar konuyu gözden geçirerek konu ile ilgili uzmanlara aktarır. Netice itibarıyla da resmi bir cevap yayınlar.”
Resmi bir kural olmasa da bazı dilekçelere ABD Başkanı bizzat cevap verebiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.