Merkel: “AB’nin temel prensipleri değiştirilemez”

Merkel-toplantı-Brüksel-2014-2Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Avrupa Birliği içindeki vasıfsız işçi göçünü kısıtlamak için getirmeyi planladığı kota uygulamasını veto edeceğini açıkladı.

Brüksel’deki AB zirvesinde Sunday Times gazetesine konuşan Merkel “Almanya AB’nin temel prensiplerinden biri olan serbest dolaşımı değiştirmek niyetinde değil. AB’nin temel prensipleri değiştirilemez” dedi.

Başbakan Cameron geçen hafta Avrupa’dan İngiltere’ye gelen göçmen sayısını azaltmak için AB vatandaşlarına verilen ulusal sigorta numaralarına kota koymayı planladıklarını açıklamıştı.

Başbakan’ın bu yeni düzenleme sayesinde ülkeye giriş yapan göçmen sayısını yılda 100 binin altına çekmeyi ve göç ve AB karşıtı UKIP’e kaptırdığı oyları geri kazanmayı planladığı belirtilmişti.

Ancak Merkel gibi AB’nin önde gelen bir çok ismi Cameron’ın planlarının gerçekçi olmadığını belirtmiş ve bu uygulamaya destek vermeyeceklerini söylemişti.

Bu hafta görevinden ayrılacak olan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, planları “tarihi bir hata” olarak tanımlamış ve “İngiltere doğal müttefiklerinden uzaklaşma riski ile karşı karşıya” demişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.