Almanya’da makinistler yeniden greve gidecek

Almanya-demiryolları-grev-2014-1Almanya’da makinistler yeniden greve gidecek. Bu gününden (Çarşamba) itibaren başlayan grev, pazartesi gününe dek sürecek.

Almanya’da seyahat etmek isteyen yolcuları zor günler bekliyor. Alman Makinistler Sendikası (GDL), Demiryolu işçilerini 4 günlük greve davet etti.

Çarşamba günü saat 15:00’te başlayacak ve yük trafiği ile sınırlı olan grev, perşembe günü saat 02:00’den itibaren ulaşımın durması ile devam edecek ve pazartesi saat 04:00’te sona erecek.

Alman Demiryolların (DB) 1994 yılındaki kuruluşundan beri en uzun grev serisine imza atan makinistler, 6. kez işi bırakacak.

ANLAŞAMADILAR
GDL ve Alman Demiryolları’nin üst düzey yöneticilerinin geçen hafta gayriresmi yapılan görüşmelerde ücret konusunda anlaşmaya vardığı ancak daha sonra GDL’nin kararından döndüğü iddia edildi.
GDL Başkanı Claus Weselsky, Deutsche Bahn’ın yaptığı önerilerden birinde, sendika üyelerinin bir kısmının grev hakkının elinden alınmak istenmesine tepki göstererek, yapılacak grevin vatandaşların seyahat planlarını yapabilmeleri için önceden açıklanacağını bildirmişti. Alman Demiryolları ise GDL ‘nin tutumunun “sorumsuzca” olduğunu savunmuştu.

PEKİ KONU NE?
Toplamda 34 bin üyesi bulunan GDL, 20 bini aşkın makinistin ücretlerinin arttırılmasının yanı sıra 39 saat olan haftalık çalışma sürelerinin 2 saat azaltılmasını ve fazla mesai ücretlerine zam yapılmasını talep ediyor. Sendika ayrıca, tren kontrolörleri, servis elemanları ve seferlerde yer alan diğer tüm çalışanları sözleşmeye dahil etmeyi hedefliyor.

BU 6. GREV
Almanya’da demiryollarında 1994 yılından bugüne kadar GDL tarafından 5 kez grev çağrısı yapıldı. 2007 Kasım’ında yapılan çağrı ile yük trenlerinde 62, yolcu trenlerinde ise 48 saat greve gidildi. 2011 yılının nisan ayındaki grevde ise yolcu seferleri 60 saat boyunca yapılamadı.

GDL üyeleri, 17 Ekim’de 50 saatlik greve gitmiş, makinistlerin büyük kısmının bu sendikaya bağlı olması nedeniyle de demiryolu ulaşımda aksamalar yaşanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.