Almanya’da SPD üyeleri, Büyük Koalisyon’a ‘evet’ dedi

Sigmar Gabriel-SDP-2013-1Almanya’da SPD üyeleri, Hıristiyan Birlik partileri ile kurulacak Büyük Koalisyon’a ‘evet’ dedi.

AVRUPA-Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyeleri, Hıristiyan Birlik partileri ile kurulacak Büyük Koalisyon’a ‘evet’ dedi. Seçim sonuçları hakkında bilgi veren SPD’li Barbata Hendricks, parti üyelerinin 256 bin evet ve 80 bin hayır ile anlaşması imzalanan Büyük Koalisyon’u kabul ettiklerini açıkladı.

Bugün öğle saatlerine kadar süren ve 400 gönüllü SPD üyesi tarafından gerçekleştirilen sayımda 31 bin 800 oy pusulası ise hatalı olduğu için geçersiz sayıldı. Berlin STATION gösteri merkezinde yapılan sayıma göre üyelerin yüzde 76’sının evet, yüzde 24’ünün ise hayır dediği hesaplandı.

Oy pusulaları Leipzig’den Berlin’e TIR’lar vasıtasıyla getirildi. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, “Biz Almanya’nın katılımcı partisiyiz, bu ülkenin sadece en eski partisi değil, aynı zamanda en modern partisi de biziz.” dedi. Almanya için yeni standartlar getirdiklerini söyleyen Gabriel, “Bugün demokrasi için bayramdır.” şeklinde konuştu. Dört sene içerisinde yapmaları gereken çok şey olduğunu ifade eden Gabriel, “Üyelerimizden hayır oyu kullanan yüzde 24’lük kesimi de dört senenin sonunda ikna etmiş olmamız gerekiyor.” diye konuştu. SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles ise konuşmasında, “Referandum sürecinde yaklaşık 3 bin yeni üye kazandık. Umarım hepsi üyemiz kalırlar. Çünkü bir dahaki üye referandumu uzak değil.” dedi.Büyük Koalisyon’daki nakanlar ise henüz belli değil. Konuyla ilgili olarak bütün yetkililer suskunluğunu korurken, önümüzdeki günlerde bakanlıklardaki isimlerin netleşmesi bekleniyor. Salı günü ise Başbakan Angela Merkel, başkanlığında üst üste üçüncü döneme başlayacak.

ALMANYA’da Hristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokrat Parti’nin “büyük koalisyon” kurması kesinleşirken, ülke tarihinde ilk kez bir Türk bakanlık koltuğuna oturuyor.

Sosyal Demokrat Parti, başbakan yardımcılığının dışında bir devlet bakanlığı ile beş bakanlık alırken, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine 1967 doğumlu, annesi Trabzon, babası Gaziantepli Aydan Özoğuz getirilecek.

ALMANLA EVLİ, İKİ ÇOCUK ANNESİ
2011′den beri SPD’de Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapan Özoğuz, bu göreve gelen ilk Türk olmuştu. Hamburglu senatör Michael Neumann ile evli olan iki çocuk annesi Özoğuz, 1989 yılında Almanya vatandaşı oldu. İngiliz Edebiyatı ve ispanyolca okuduktan sonra insan kaynakları üzerine yüksek lisans yapan Aydan Özoğuz, okul yıllarından beri siyasi faaliyetlerden geri durmuyor.
Özoğuz’un iki kardeşi ise, kendisinin tam tersine bir dönem El Kaide örgütü üyesi olmakla suçlanmıştı ve aşırı dinci görüşlere sahip olduklarını da gizlemiyorlar.

MERKEL BAŞBAKAN, GABRİEL YARDIMCISI
22 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra hükümetin kurulması kesinleşirken Başbakan Angela Merkel, büyük koalisyonun başında ve yine başbakan olacak. Başbakan Yardımcılığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevini ise SPD lideri Sigmar Gabriel yönetecek. Dışişleri Bakanlığı SPD’de, İçişleri Bakanlığı CDU’da olacak.

Merkel’in partisi CDU ile Hristiyan Sosyal Birlik partisi toplam 6 sandalye, SPD de toplam 6 sandalye ile temsil edilecek. Üç devlet bakanlığından biri SPD ve Aydan Özoğuz’da olacak, iki devlet bakanlığını ise CDU alacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.