Amerika’da gelir eşitsizliği rekor seviyelere ulaştı

ABD-Fakirlik-2013-1Amerika’da gelir eşitsizliğinin rekor seviyelere ulaşmasına ülkenin en zengin yüzde 1’lik en zengin kesimi değil, yeni zenginler neden oluyor.

EKONOMİ-Amerika’nın sadece en zengin yüzde 1’lik kesimi değil, hayatlarının bir bölümünde zengin olan yetişkin Amerikalılar’ın yüzde 20’si ABD ekonomisiile politikasını büyük bir şekilde etkiliyor. Moneynews’da yer alan habere göre, bu az bilinen grup ülkenin ekonomik eşitsizliğini azaltmanın önünde büyük engel teşkil ediyor.

Amerika’da fakirlik miktarında büyümenin olduğu yazılı kanıtlara dayananıyor, fakat madalyonun öbür yüzüne bakıldığında Associated Press’den elde edilen verilere göre, yeni zenginlerin artmasıyla gelir uçurumunun rekor seviyelere ulaştığı görülüyor.

Yeni iş alanlarının yaratılmasının desteği ile evli çiftlerin ve daha eğimtimli bekarların hanehalkı gelirinin, iş yaşamlarının bir bölümünde 250.000 dolar veya üzerine ulaşması, bu Amerikalıların bu yüzde 20’lik kesime dahil olması anlamına geliyor. Bu durum geçici bir süre zarfnı içerebiliyor.

Gallup’un Kasım ayında yaptığı ankete göre, 90,000 dolar’dan fazla kazanan Amerikalılar’ın yüzde 60’ı Amerika’da başarılı olmak için bir çok seçenek olduğunu söylerken bu oran 48.000 dolar ve altında kazananlarda yüzde 48’e kadar düşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.