Angelina Jolie cinsel şiddet zirvesinin önderliğini üstlenecek

William Hague and Angelina JolieAngelina Jolie, savaş bölgelerinde cinsel şiddet suçlarının önlenmesi için düzenlenecek bir küresel zirvenin önderliğini üstlenecek.

EXTRA-2014’te Londra’da düzenlenecek zirveye, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da Jolie ile birlikte önderlik edecek. Zirveye 137 ülkeden temsilcinin katılması bekleniyor.

ADALET VE SAYGI

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Jolie ile William Hague, daha önce de savaş bölgelerinde işlenen cinsel suçlara ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla bir kampanya başlatmıştı. Zirvede, savaş bölgelerinde ve dünya genelinde cinsel suçlara maruz kalan kurbanlar için “adalet ve saygı” çağrısında bulunulacak. Savaş bölgelerinde çalışan hâkim, doktor ve polisler de; kadınları ve çocukları korumakta çektikleri zorlukları ve tecrübelerini zirvede aktaracak.

Jolie, “Bu zirvenin zamanı geldi de geçiyor bile. Amacımız; bu tür suçlar işleyen kişilerin cezasız kalmasını önlemek ve böylesine korkunç suçlara maruz kalanların adalete kavuşmasını ve saygı görmesini sağlamak olmalıdır. Ne pahasına olursa olsun bunların gerçekleştiğini görmek istiyoruz. Umarım diğer ülkeler de üzerine düşen sorumlulukların bilincine varıp bu konuda bize destek olurlar” dedi.

ONUN YERİ DOLDURULAMAZ

William Hague da, zirveye katkılarından dolayı Angelina Jolie’ye teşekkürlerini sundu: “İngiltere’nin dünyanın en önemli diplomasi masalarında bir koltuğu vardır. Ne ki, bu sorun sadece hükümetlerin çabasıyla çözülebilecek bir sorun değil. Dünyanın dört bir yanındaki davranış şekillerini değiştirmemiz gerekiyor; bu bağlamda Jolie’nin yeri doldurulamaz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.