At yarışları Milli Piyango’yu geride bıraktı

At-yarışları-2013-18 hipodromda yapılan at yarışları, bu yıl vereceği 319 milyon liralık ikramiye ile Milli Piyango’yu geçecek

EKONOMİ-Meclis Doping Komisyonu’na verilen rakamlar, at yarışlarındaki ikramiyenin Milli Piyango’nun yılbaşında dağıttığı serveti geride bıraktığını ortaya koydu. 2013 bittiğinde at yarışlarında 319 milyon lira ikramiye dağıtılmış olacak. Herkesin zengin olma hayallerini süsleyen çekilişler, piyango ve ikramiyeler özellikle yeni yıla girerken gündeme geliyor. Ancak Doping Komisyonu’na verilen bilgiler, at yarışlarında da büyük ikramiyelerin sürekli dağıtıldığını ortaya koydu.

JOKEYE DE KONTROL
Türkiye genelinde 8 hipodromda at yarışları yıl boyunca yapılıyor. Kocaeli ve Antalya’da da yeni hipodromlar yakında açılacak. 2013’te at yarışında 319 milyon ikramiye dağıtılması planlandı ve hedefe büyük oranda ulaşıldı. Milli Piyango ise yılbaşında bir kişiye 50 milyon lira olmak üzere 286 milyon lira dağıtacak. Ödül miktarının yüksek olduğu yarışlarda denetim de sıkılaştırıldı. 5 bin 500 lisanslı atın bulunduğu Türkiye’de artık jokeylere de doping kontrolü yapılıyor.

PASTA BÜYÜDÜ KONTROL ARTTI
Yılda 617 koşunun yapıldığı hipodromlarda denetimler arttı. Her bir koşu atı süperstar i muamelesi görürken dereceye giren ya da istihbarat alınan atlardan sürekli kan ve idrar örneği alınıyor. Bu yıl 9 bin 42 örnekten 25’inde doping tespit edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.