Avrupa’da evlilik üzerine kurulu ailelerin sayısı gittikçe azalıyor

Belçika-evlilik-2014-1Belçika’da her üç aileden ikisi, Almanya’da her üç aileden biri klasik modele uymuyor, Avrupa’da evlilik üzerine kurulu ailelerin sayısı gittikçe azalıyor.

Federal İstatistik Dairesi, Almanya’daki aile yapısıyla ilgili en yeni rakamları açıkladı.

2013 yılı verilerine göre Almanya’da anne ve babaların yüzde 20’si evli değil. Anne ve babaların yüzde 10’u ise herhangi bir insanla bir aile yaşamı sürdürmüyor. Deutsche Welle sitesinde yer alan habere göre; klasik aile olarak evli ebeveynlerden ve 18 yaşından küçük en az bir çocuktan oluşan yaşam topluluğu anlaşılıyor. Çocuğun öz çocuk mu yoksa evlatlık mı olduğuna ise bakılmıyor. Almanya’da 8,1 milyon ailenin yüzde 70’i klasik aile çerçevesine giriyor. 1996’da ise bu oran yüzde 81 olarak tespit edilmişti.

Tüm verilere karşın evlilik, Almanya’da başlıca aile formu olmayı sürdürüyor. Wiesbaden’daki Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nden sosyolog Jürgen Dobritz, çocukların evlenme için en önemli gerekçelerin başında geldiğini belirterek “Evliliğin anlam kaybı söz konusu” diye konuştu.

Belçika, Almanya’da ve Avrupa’da çocukların eskiye oranla daha fazla diğer aile modelleri içerisinde büyüdüğünü belirtti.

Yapılan bir araştırmaya göre 20 ila 39 yaşları arasındaki Almanların yaklaşık yüzde 35’i modası geçmiş bir kavram olarak evliliği bütünüyle reddediyor. Her 10 gençten biri de çocuksuz bir hayat sürdürmek istiyor.

Belçika’da yasaların çiftlerin birlikte yaşamasını resmiyet kazandırması, evlilik yerine birlikte yaşam seçeneğini ön plana çıkardığı belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.