Bağışçılar Türkiye ve Suriye deprem yardımı için 7 milyar euro sözü verdi

AB’nin ev sahipliği yaptığı bir bağış konferansının ardından blok, insani yardımı finanse edeceğini ancak Suriye’de tam ölçekli yeniden yapılanmayı finanse etmeyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği ve uluslararası bağışçılar bu gün (20.03.2023), geçen ay meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’ye yardım için 7 milyar € (7,5 milyar $) sözü verdi.

6 MİLYARI TÜRKİYE’YE YAPILACAK

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile AB dönem başkanı İsveç’in Kahramanmaraş merkezli depremlerden Türkiye ve Suriye’de etkilenenler için düzenlediği Uluslararası Bağışçılar Konferansında taahhüt edilen 7 milyar avroluk yardımın 6,05 milyar eurosu Türkiye için, 950 milyon eurosu Suriyeliler için yapıldı.

ABD’DEN 50 MİLYON DOLAR

Öte yandan ABD, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için ek 50 milyon dolar yardım yapacağını bildirdi.

Depremler de 50.000’den fazla insan hayatını kaybetti.

AB, konferansa hükümetler ve STK’lar da dahil olmak üzere yaklaşık 400 uluslararası aktörün katıldığını söyledi. Suriyeli ve Rus yetkililer davet edilmedi.

Taahhütlerin detayları nelerdir?
Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, 27 üyeli AB’den 3,3 milyar Euro geleceğini söyledi. Komisyon, Türkiye’deki yeniden yapılanma çabalarına yardımcı olmak için tek başına 1 milyar Euro verecek.

Ursula Von der Leyen, “Milyonlarca kişi artık evsiz ve kış uzayıp giderken çadırlarda yaşıyor” dedi.

“Evler, okullar ve hastaneler en yüksek sismik güvenlik standartlarıyla yeniden inşa edilmeli. Su, sanitasyon ve diğer kritik altyapı onarılmalıdır” dedi. “Kamu hizmetleri ve işletmelerin yeniden başlamak için sermayeye ihtiyacı var.”

Ursula Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun Suriye’de insani yardım ve erken toparlanma için ek 108 milyon Euro harcayacağını söyledi.

AB’nin Suriye lideri Beşar Esad ile diplomatik bağları yok ve Şam’a kapsamlı yaptırımlar uyguladı. Brüksel, Esad ile muhalefet grupları arasında siyasi diyalog olmadığı sürece tam ölçekli yeniden yapılanmayı finanse etmeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Almanya’nın desteğini ikiye katlayarak 240 milyon Euro’ya çıkardığını söyledi.

Maliyetlerin 100 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor
BM Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye için depremlerin “toplam mali yükünün” yaklaşık 103,6 milyar dolar olduğunu ve ülkenin 2023 için GSYİH tahmininin yaklaşık %9’una tekabül ettiğini tahmin ediyor.

Konferansa video bağlantısıyla hitap eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maliyeti 104 milyar dolar olarak belirledi.

Erdoğan, Türkiye’nin toparlanmanın ilk yılında 319.000 evi yeniden inşa edeceğini söyledi.

Bu ölçekte bir krizin tek bir ulus tarafından tek başına üstesinden gelinmesi mümkün değildir, tüm dostlarımızın bu zor günlerde gösterdikleri dayanışmayı asla unutmayacağız.” Dedi.