Belçika insansız hava araçlarını silahlandırma kararını erteledi

VLD partisinden Tim Vandenput’a göre Parlamento Savunma Komitesi, hükümetin insansız hava araçlarını silahlandırmayla ilgili kararına oy vermemeye karar verdi.

Karar, değişen jeopolitik ve askeri dinamikler ışığında alındı; bu da bunların son çatışmalarda artan kullanımına işaret ediyor. Özellikle Ukrayna Savaşı’nda kararlı olduklarını kanıtlamış olmaları, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı geri alması bir başka önemli örnektir.

Başlangıçta Flaman liberalleri Open VLD, insansız hava araçlarının silahlandırılmasına ilişkin bir çalışma talep etmişti, ancak yakın zamanda bu talebi değiştirerek hükümeti Belçika insansız hava araçlarının silahlandırılması konusunda anında karar vermeye çağırdı.

Ordu, Ekim 2022’de gelecekteki insansız hava araçları Sky Guardian MQ-9B’nin silahlandırılmasına yönelik herhangi bir yasal veya etik itirazın olmadığını belirten bir görüş bildirmişti.

“Dört İHA’mızın donatılmasında herhangi bir engel görünmüyor. 300 İHA filosuna sahip olma tartışması değil. İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya da bunu yapıyor. Bildiğim kadarıyla bunlar kana susamış canavarların yönettiği ülkeler değil. ” Fransızca konuşan liberal parti MR’den Denis Ducarme’a dikkat çekti.

Merkezci Les Engagés partisinden Georges Dallemagne, “Bu tür silahları kabul etmek zorundayız ve silahlı kuvvetlerimizin bunları nasıl kullanacağına güveniyorum” dedi.

Solda, Belçika yeşilleri (Ecolo ve Groen) en temkinli olanı olmaya devam ediyor. Guillaume Defossé (Ecolo) partisi, “Dronlar siviller için bir terör ortamı yaratıyor” diye vurguladı. İHA’ların silahlandırılmasının birçok soruyu gündeme getirdiğini belirtti ve başkalarının bunu yaptığı, bizim de yapmamız gerektiği iddiasını eleştirdi.

Liberallerin (Açık VLD ve MR), CD&V, Les Engagés, N-VA ve Vlaams Belang’ın çoğunluğu, Open VLD’den Vandenput oylamayı çekene kadar lehte oy kullanmaya hazırdı.

Vandenput, “Düşünmeye yer bırakmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Yürüttüğümüz tartışma bir sonraki hükümet için temel oluşturabilir” dedi.

Bu hareket çoğunluk üyelerini kızdırdı. “Bu çok saçma! Kararlar önermek, başka metinler varken parlamentoyu harekete geçirmek ve sonra bu sonuca varmak, meslektaşlarınıza tam bir saygısızlıktır” diye bağırdı Ducarme.

Benzer bir metnin yazarları N-VA, kaçırılan fırsattan dolayı hayal kırıklığını dile getirdi. Theo Francken, “Flaman liberalleri dogmatik çevreciler tarafından rehin tutuluyor. Anketlerde yüzde 6 oy alan son Flaman partisi çoğunluğu rehin tutuyor” dedi.

Çoğunluk oyu olasılığı artık uzak olsa da, tartışmada bir kayıp yaşandı: sosyalistlerin katil robotları yasaklayan yasa tasarısı. Tartışma için yeterli zamanın olmaması ve parlamentonun dağılmasının yaklaşması nedeniyle, bir sonraki oylamadan önce onaylanma şansı oldukça düşük.