Belçika’da son 60 yılın en büyük fırtınası: Xaver

xaver firtinasiBelçika’nın flaman bölgesi sınırlarında bulunan kıyı şeridi son 60 yılın en büyüğü olarak tabir edilen Xaver Fırtınasının etkisi altında kaldı.

BELÇİKA- Xaver Fırtınası nedeniyle kabaran Kuzey Denizi’nde dalga boyunun Cuma sabahı saat 03:00 civarında 6 metreyi bularak Belçika kıyılarındaki en yüksek seviyesine ulaşması tahmin ediliyor.

Fırtına, Belçika’nın Flaman Bölgesi’ndeki Bredene’de yaşayan 2.000 kişinin evlerinden tahliye edilmesine neden oldu. Saat 17:00’de başlayan tahliyeler nedeniyle kıyı kentlerinden Ostende ve Bredene arasında perşembe öğleden sonra başlayan trafik aksaklığı geç saatlere kadar sürdü.

Bredene istikametine giden De Lijn firmasına ait toplu taşım otobüsleri, yolcuları şehiriçi yerine tahliye edilenlerden aile ve yakınlarının yanına gidemeyen kişilerin getirildiği merkezde indiriyorlar. Acil Durum programı kapsamında kapılarını tahliye edilen Bredene sakinlerine açan merkez ve son durum hakkında gerekli bilgi için +32 59 33 91 84 nolu telefon aranabilir.

Gece boyunca olası tahliyeler için De Lijn otobüsleri hazır bekletilirken, önlem amaçlı saat 02:00 ve 04:00 arasındaki seferler iptal edildi.

Ostende, Bruge, Nieuport şehir belediyeleri felaket acil durum programını devreye soktu.

Yetkililer vatandaşlardan Gent-Bruge-Ostende Kanal kıyılarındaki konutlarını su seviyesinin yükselmesi nedeniyle önlem amaçlı boşaltmalarını istedi.

Gerekli önlemlerin alınmasına rağmen olası bir problem durumunda vatandaşlar aşağıdaki numaralardan yardım talep edebilirler :

Nieuport için telefon numarası 058/22.44.27
Ostende için telefon numarası 059/34.11.00
Bruges için telefon numarası 050/44.80.00

Xaver Fırtınası Belçika genelinde hızlı tren seferlerinde aksamalara yol açtı. Brüksel Zaventem Havalimanı’ndaki iniş ve kalkışlarda ise ciddi sorunlar yaşanmıyor.

Xaver Fırtınası nedeniyle İngiltere’de 1 kişi hayatını kaybetti. İngiltere, İskoçya, Belçika, Hollanda genelinde ciddi ulaşım sorunları yaşanmasına neden oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.