Binlerce öğretmen Brüksel’de gösteri yaptı

Brüksel’de öğretmenler gösteri yaptı: “Öğretmenin bir geleceği var ama öğretmenler olmadan olmaz”

Flaman meslektaşları tarafından açıklanandan daha fazla desteklenen Fransızca konuşulan eğitim sendikaları (Salı günü) Brüksel’de ortak gösteri yaptı.

Brüksel’deki merkez istasyonun önünde toplanan göstericiler, saat 10.15 sıralarında Valonya-Brüksel Federasyonu hükümet merkezi Place Surlet de Chokier’e doğru yola çıktı.

Sayıları dokuz olan sendika örgütleri, 4.000 ila 5.000 kişilik katılım umuyorlardı; temsilcilerine göre, göstericiler, hareketten yaklaşık iki saat sonra, 7.000 ila 8.000 arasında, katılımcının gelmesiyle “Gerçek bir başarı” diye sevindiler.

9 Haziran seçimleri arifesinde öğretmenler, hem personelin çalışma koşulları hem de öğrencilerin öğrenim koşullarıyla ilgili taleplerini yinelemek istedi.

“Mükemmellik Paktı = Çöküş Paktı”, “C.Désir düzensizliktir”, hatta “Öğretmenin geleceği var ama öğretmensiz olmaz” gibi güzel güneşli bir gün ve iyi bir atmosfer altında göstericiler taleplerini detaylandırdı.

Sınıf mevcutlarının azaltılması (zorunlu eğitimin başlangıcında maksimum 15 öğrenci) fikrini savunuyorlar. Ayrıca, “getto” dedikleri, zor durumdaki öğrencilerin yoğunlaştığı okulların da sona ermesini istiyorlar.

Ayrıca “değerlendirme” kararnamesinin yaptırım bileşeninin geri çekilmesini ve iş yükünün azaltılmasını da talep ediyorlar çünkü idari işlerin (yönetim planı, öğrenci destek dosyası vb.) çoğu zaman eğitim işlerinden önce geldiğini ileri sürüyorlar. .

Bu durumlardan etkilendiğini iddia eden PMS merkezleri de gösteride temsil edildi.

Göstericiler, Öğretmenlere verilen görevlerle (özel ihtiyaçları olan öğrencilerin kabulü) orantılı denetimi garanti eden CPMS’nin (psiko-medikal-sosyal merkezler) desteği de öğretim sendikalarının gözünde çok önemlidir. Açıkça eğitim için daha iyi fon sağlanmasını ve “yalnızca işgücü piyasasına göre yönlendirilmemesi gereken” nitelikli eğitimin dikkate alınmasını talep ediyorlar.

Kurulan platformdan mesleğin temsilcileri, “Öğretmenlerin çok izinleri, kısa çalışma günleri olduğunu sık sık duyuyoruz… peki, gelin okullarımıza bakın hanımlar ve beyler bakanlar!” Wallonia-Brüksel Federasyonu hükümetinin yetkilileri gerçeklerin söylenenlerden çok farklı olduğunu sizler de görün. “Giderek ağırlaşan idari yük, okulu bırakanlarla mücadele, sıkıntı ortamı, tüm bunlar stres yaratıyor.”

Forumdaki konuşmacılar, “Öğretmenlerin tek isteği dünyanın en güzel mesleğine geri dönmek! Öğretmenlik geleceğe yapılan bir yatırımdır, o halde yatırım yapın!” dedi.