Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde bir grup kadın çıplak eylem yaptı

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde kadınların plaja üstsüz gitmesine yönelik yasağın kaldırılması için bir grup kadın çıplak eylem yaptı.

DÜNYA-Ama onlarca foto muhabirin akın ettiği Ipenema plajındaki eyleme katılım beklentilerin altında kaldı. Birkaç kadının düzenlediği eyleme vücutlarına yazdıkları “yasağa hayır” yazılarıyla bir grup erkek de destek verdi. Eylemcilerden 73 yaşındaki Olga Salon “GöğÜSler tehlikeli değildir” dedi.

Brezilya, özellikle Rio Karnavalı sırasında cesur kostümlerden ötürü, kılık kıyafet konusunda liberal bir ülke olarak biliniyor. Ancak 1940’larda çıkan bir yasa uyarınca ülkenin plajlarında üstsüz dolaşmak yasak. Geçen kasım ayında ülkenin önde gelen aktrislerinden Cristina Flores, plajda üstünü açınca kısa süreliğine de olsa gözaltına alınmıştı. Flores, “bunun yasak olduğunu bile bilmiyordum” diyerek tepki göstermişti. Brezilya yönetimi 2014’te Rio’da yapılacak Olimpiyat Oyunları ve 2016’daki FİFA Dünya Kupası öncesi ülkede güvenliği artırıcı bir dizi tedbir almıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.