Brüksel Avrupa Covid seyahat haritasında kırmızıya döndü

Avrupa’nın Başkenti Brüksel Bölgesi, Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yayınlanan AB koronavirüs seyahat haritasında bir kez daha kırmızıya boyandı.

Özellikle Brüksel’de artan enfeksiyon sayısının bir sonucu olarak, haritadaki seyahat için renk kodu ayarlandı. Şimdilik Flanders ve Wallonia hala portakal renginde.

Sciensano’nun en son rakamlarına göre, Brüksel’de şu anda – son 14 gün içinde 100.000 kişi başına düşen ortalama yeni vaka sayısını gösteren – 213 vaka görülüyor.

Bölge, ECDC’nin kırmızıya dönüşme koşulunu, yani pozitiflik oranından bağımsız olarak iki haftalık insidans oranının 200 ile 500 arasında olması koşulunu yerine getiriyor.

Diğer koşul, insidans oranının 75 ile 200 arasında dalgalanması ve pozitiflik oranının yüzde 4’ün üzerinde olması, ancak Brüksel’de koronavirüs testlerinin sadece yüzde 2,5’inin pozitif sonuç vermesidir.

Avrupa renk kodları, AB üye devletlerinin zorunlu karantina veya negatif testler gönderme gibi iade koşulları getirmesi için bir göstergedir. Gezginlerin kendi ülkelerindeki kabullerinde de renkler dikkate alınmaktadır.

Belçika’da bir bütün olarak, insidans oranı şu anda 147’dir, ancak bu, önceki haftalarda hızla artmaktadır.

Haziran ayının sonunda, Belçika’nın bazı bölgeleri ECDC haritasında yeşile döndü, ancak bu uzun sürmedi,

Brüksel bölgesinin yanı sıra Korsika, İrlanda, Yunanistan’ın Teselya bölgesi ve İyonya ve Eglish adalarına da kırmızı renk verilmiştir. Bu arada, İtalya’nın Lazio, Sardunya ve Sicilya bölgeleri ile Fransa’nın büyük bir kısmı turuncu renktedir.

Bu haftanın başlarında, Yunanistan, Fransa, Hırvatistan ve Danimarka’nın büyük bir bölümü de dahil olmak üzere Belçika’dan gelen gezginler için diğer popüler tatil yerleri yeniden turuncuya boyanırken, İspanya’nın tamamı artık Belçikalı gezginler için kırmızı bir bölge.