Buffett’ın hisse seçimlerine dikkat çekildi

Warren Buffett-gazete-1ABD’de yapılan bir araştırma, ünlü yatırımcı Warren Buffet’ın en iyi yatırımcı olduğunu ortaya koydu.

EKONOMİ-Getirileri ölçen bir endekse göre yapılan araştırma, Berkshire Hathaway CEO’su milyarderlik başkanın, ABD hisseleri ve yatırım fonlarından daha iyi performans sergilediğini gösterdi.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun yayınladığı araştırmaya göre, 1926 ve 2011 yılları arasında Buffet’ın Sharpe Oranı yüzde 0,76 ile hisse senedi piyasasının yüzde 0,39’luk sharpe oranını ikiye katladı. Getirinin aynı dönemdeki riski ölçen volatiliteye bölünmesiyle hesaplanan Sharpe Oranı, aynı zamanda 196 yatırım fonunun üzerinde gerçekleşti. Yatırım fonlarının ortalama Sharpe oranı yüzde 0,37 oldu.

Ünlü yatırımcı, kaldıraç kullanımı ile ucuz, güvenli ve kaliteli hisselere odaklanması nedeniyle ödüllendirildi.

Çalışma, Buffett’ın yatırımlarını finanse etmek için borçlanma konusunda istekli olduğunu, düşük volatiliteye sahip hisse senetlerini seçtiğini, kaliteli yani karlı ve yüksek temettü veren hisselerden yana seçim yaptığını gösterdi.

Buffett’ın getirilerinin hisse seçiminden kaynaklandığına dikkat çekildi.

AQR Capital Management’dan David Kabiller ile Andrea Frazzini, Buffett’ın performansının şans ile açıklanamayacağı, değer ve kalite yatırımının uygulanabilirliğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Kabiller ile Frazzini, ”Zamanda yolculuk yapıp 1976 yılından bir hisse seçseydiniz, en iyi seçim Berkshire olurdu” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.