Çin, Fransa ile işbirliği alanları açmayı hedefliyor

Şi Cinping-François Hollande-2014-150 yıl aradan sonra Fransa’yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı Şi, bu ülke ile yeni işbirliği alanları açmayı hedefliyor

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, tarihi Fransa ziyaretinde, iki ülke arasındaki geleneksel ticari ve ekonomik işbirliği ilişkisinin yanı sıra yeni işbirliği alanları açmayı hedeflediği belirtildi.

Şi, Avrupa turu çerçevesinde Hollanda’nın Lahey kentinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmıştı. Zirvenin ardından 50 yıl aradan sonra Fransa’yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı sıfatı ile bu ülkedeki resmi temaslarına dün başlayan Şi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi ve ticaret, ekonomi ve enerji başta olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşması imzaladı.

Şi’nin tarihi ziyaretini değerlendiren Çin’in resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin Çince versiyonunda, “Çin’in Fransa ile geleneksel ticaret ortağı ilişkisinden ayrı olarak yeni işbirliği alanları arayışında olduğuna” işaret edildi.

Gazetede, Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Sui Honcien’in görüşlerine de yer verildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkati çeken Sui, “Pekin ve Paris arasındaki ilişkilerin sağlığı açısından sadece tarihi bağlarla yetinmeyip, geleneksel ticari ortaklık ilişkisini daha ötelere taşıyarak yeni işbirliği alanları açılmalı” diye konuştu.

Fransa ile ilişkilerin, Çin’in Avrupa ile ilişkilerinde özel bir yeri olduğuna vurgu yapılan yorumda, hem stratejik ve tarihi açıdan, hem de iki ülkenin BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olması açısından konunun önemine işaret edildi.

Şi Cinping’in bu ziyaretinde yeni işbirliği alanları açma hedefinde olduğu vurgulanırken, tarım, sağlık, gıda, finans ve kentleşme gibi alanlarda Fransa ile Çin arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğu belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.