Ciudad Real Don Kişot havalimanı satışa çıkarıldı

ciudad-real-central-airport-12009 yılında 1 milyar eurodan fazla masraf yapılarak açılan Ciudad Real Don Kişot havalimanı 100 milyon eurodan satışa çıkarıldı.

EKONOMİ-İspanya’da ekonomik krizin etkileri durulmak bilmiyor. İspanya’da 4 kilometrelik bir piste sahip olan ve yılda 10 milyon ziyaretçi ağırlayan alan Ciudad Real Don Kişot havalimanı aynı zamanda içinde dev bir sanayi alanı da barındırıyor. 2009 yılında 1 milyar eurodan daha fazla bedele mal olan alan şimdi ise satışa çıktı. Alanın 100 milyon eurodan biraz fazlasına satılması bekleniyor. Ciudad Real’s isimli havalimanı ise İspanya’daki emlak balonuna son yıllarda verilen en güzel örnek olarak tanımlanıyor.

NÜFUSU 75 BİN KİŞİ

Alan yeniden inşa edildikten sonra havayolu şirketlerini çekmeyi başaramadı. Bazı hatlar haftada sadece bir kez uçuş gerçekleştirince alanda işler istendiği gibi gitmedi. 2009 yılında açılıp geçen sene nisan ayında kapanan havalimanı 29 Aralık Pazartesi günü ihale yoluyla satılacak. 1 milyar euroya yapılmış olan alan için teklifler 100 milyon eurodan başlayacak. Fakat alanın maksimum 200 milyon euroya satılacağı ifade ediliyor. İspanya’nın Castilla-La Mancha bölgesinde kurulan havalimanını bulunduğu yerin nüfusu sadece 75 bin kişi. Kente aylık 1500 ila 5000 arasında turist geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.