Coronavirus: Letonya ‘Belçika’yı kırmızı listeye aldı

Coronavirus: Letonya vatandaşlardan Belçika’ya seyahat etmemelerini istiyor

 

Letonya’daki sağlık otoriteleri vatandaşlarının Belçika’yı da ziyaret etmelerini tavsiye etmedikleri ülkelerin bir listesini yayınladılar.

Letonya vatandaşları, genel olarak, yurtdışına seyahat etmemeleri için teşvik edilmektedir, ancak Letonya Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (Slimību profilakses un kontroles centres – SPKC) uzmanlarına göre, özellikle altı ülkeden kaçınılmalıdır.

SPKC, Belçika ve İsveç, İngiltere, İrlanda, Portekiz ve Malta tarafından yayınlanan listede kırmızı renkte vurgulanmıştır, yani bir yolculuk “önerilmez”.

İtalya, İspanya, Hollanda ve Almanya gibi diğer AB ülkelerinin hepsi sarı renktedir, yani Letonyalılar bu ülkeleri ziyaret etmeden önce “dikkatlice düşünmelidir”.

Fransa, Yunanistan, Avusturya ve İsviçre gibi vurgulanmayan ülkeler için Letonya yetkilileri standart tavsiyelere uymanın yeterli olduğuna inanmaktadır.

 

Sistem, ülkelerin enfeksiyon oranına dayanmaktadır. SPKC’nin hesaplamalarına göre, Belçika’nın 14 günlük bir süre zarfında 100.000 kişi başına 41.5’lik bir enfeksiyon oranı var.

Bu, Letonya Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından belirlenen 100.000’de 25 enfeksiyonun çok üzerindedir.

Enfeksiyon oranı hesaplamalara göre sırasıyla 0,0, 0,6 ve 0,9 olduğu Lihtenştayn, İzlanda ve Slovenya’da en düşüktür.

SPKC sözcüsü Gints Georgs Murasevs, tablonun önümüzdeki hafta güncelleneceğini de ekleyerek, “Bu veriler sabit değildir ve her ülkedeki duruma paralel olarak gelişecektir” dedi