COVID-19: Belçika gevşeme kararlarını ‘Mayıs’ta düşünebilir

Sağlık yetkilileri yaptığı açıklamada, Belçika’nın gevşeme eşiklerini 65 yaşın üzerindeki çoğu insanın aşılandığı Nisan veya Mayıs aylarında yeniden düşünmeye başlayabileceğini belirtti.

(COVID-19) Koronavirüs Kriz Merkezi sözcüsü Yves Van Laethem’e göre, bu hızda Belçika’nın yatılı bakım merkezlerinde ve hastanelerdeki risk altındaki nüfusunun çoğunun Covid-19’a karşı Şubat ortalarına kadar aşılanıp korunması gerekiyor.

Ancak, Belçika’nın Nisan veya Mayıs aylarında sınır tanıma stratejisini uyarlamayı düşünebilmesi için 65 yaşın üzerindeki kişilerin aşılanmasını beklemek gerekeceğini söyledi.

Van Laethem’e göre, “muazzam sayıda insan” hala potansiyel olarak risk altında kalmaya devam edecek ve yüksek risk koşullarına sahip 65 yaş üstü ve 45 ile 65 yaş arası herkes risk altında.

“Ancak bu popülasyonun toplu aşılamasından sonra, hastaneye yatışlar üzerinde daha önemli bir etki görebildik” dedi ve bunun ancak aşıların dolaşımda olan yeni varyantlara karşı etkili olduğu kanıtlanırsa geçerli olacağını da sözlerine ekledi.

Bu koşullarda, “Belçika yeni enfeksiyonların sayısı ve hastaneye yatışlar gibi önemli olduğunu bildiğimiz faktörlere farklı şekilde bakmayı düşünebilir.”

Rahatlamaların mümkün olmasından önce günde 800 enfeksiyon ve 75 hastaneye yatış eşiğine işaret eden Van Laethem’e göre, enfeksiyonların sayısı daha sonra sınır tanıma stratejisinde daha az önemli hale gelebilirken, şu anda hastaneye yatış sayısı kadar önemli.

Ancak, “hesaplamalarımızda böyle bir değişikliği düşünmek için muhtemelen Nisan veya Mayıs ayına kadar beklememiz gerekecek” dedi.

Van Laethem ayrıca, yatılı bakım merkezlerinde isteyen herkesin aşılanmasının ardından, “ülkemizdeki toplam ölüm sayısında ciddi bir azalma görmeyi umuyoruz” dedi.

Ancak bu grubun şu anda Belçika’da bulunan Covid-19 yoğun bakım yataklarının yaklaşık% 20’sini temsil ettiğini belirtti. “Sağlık sistemimiz için temiz hava nefesi bu nedenle sınırlı kalacaktır.”