Covid-19: Belçika’da yüz maskeleriyle ilgili kurallar yeniden gündemde!..

Covid-19 durumu kötüleştiği düşünülen iç mekanlarda yüz maskelerinin yeniden kullanılması gündemde!..

Belçika bakanlar kurulu, kötüleşen epidemiyolojik durumu görüşmek üzere Pazartesi günü acil bir toplantı yapacak ve Flanders’ta kapalı alanlarda yüz maskelerinin yeniden kullanılmasının masada olması bekleniyor.

Başbakan Alexander De Croo’nun sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, Coronavirus Komisyonu ve GEMS uzman grubunun bilimsel tavsiyesine dayanarak bakanların daha geniş bir federal planı tartışacaklarını doğruladı, ancak herhangi bir sektörün kapatılması düşünülmeyecek.

De Croo, VRT News’in raporlarına göre, koronavirüs enfeksiyonları ve hastaneye yatış sayısındaki mevcut artışın federal aşamanın aşamalı olarak kaldırılmasının henüz mümkün olmadığını gösterdiğini de sözlerine ekledi.

En son Sciensano Covid-19 rakamlarına göre, Belçika’da günde 100’den fazla kişi koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılırken, her gün ortalama 4.000’den fazla yeni koronavirüs enfeksiyonu tespit edildi.

De Croo, rakamlardaki artışın “önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla teyakkuz” ihtiyacını vurguladığını söyledi. Özellikle şimdi insanlar tekrar daha fazla temas kurduğundan, hava kötüleşiyor ve insanlar içeride daha fazla zaman geçiriyor.”

Bu ayın başında, yüz maskeleriyle ilgili kurallar tüm Belçika’da gevşetildi ve sonuç olarak, yalnızca toplu taşıma, sağlık tesisleri ve kapalı mekanlarda 500’den fazla ve açık havada 750’den fazla kişinin olduğu etkinlikler gibi yerlerde Covid Güvenli Bilet (CST) olmadan zorunluydu.

Ancak, yalnızca Flanders bu kurallara uyarken, Wallonia ve Brüksel Başkent Bölgesi bu gevşemeleri uygulamadı.

Yanlış zamanlama
Virolog Steven Van Gucht daha önce kapalı mekanlarda yüz maskeleri takmanın “çok erken silinen” bir önlem olduğu konusunda uyarmıştı, bunun o zamanki tüm virologların görüşü olduğunu söyledi, ancak politikacılar Flanders’ta kaldırma kararına ile devam etti.

Van Gucht, “Akıllıca değildi, zamanlama doğru değildi. Ekim ve Kasım’ın zor olacağını biliyorduk ve o yüz maskesini şimdi gerçekten kullanabileceğimizi biliyorduk çünkü yapmak istediğiniz şeyi yapmanıza izin veriyor: evde kalmak zorunda değilsiniz, ancak bunu kesinlikle takarsanız. yerlerde aşılanmış olsanız bile riskleri azaltabilirsiniz” dedi.

Bu arada federal sağlık bakanı Frank Vandenbroucke, en zayıfları yalnızca koronavirüse karşı değil, aynı zamanda grip gibi diğer hastalıklara karşı da daha iyi korumak için “yaygın bir yüz maskesi takma kültürü” çağrısında bulundu.

İşverenlerin Covid Güvenli Biletlerini işyerinde kontrol etmelerine izin vermek gibi daha pratik ve uygulanabilir önlemlerin de tartışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu, çalışanların tam olarak aşılanıp aşılanmadığını, yakın zamanda negatif test edilip edilmediğini veya son yarım yılda virüsten kurtulup iyileşmediğini kontrol etmelerini sağlayacaktır.

Ancak, “bir işverenin çalışanlarını kontrol edip edemeyeceği” konusunda daha geniş bir tartışmayı ilgilendirdiği için bunu uygulamak için neredeyse hiçbir siyasi temel olmadığını söyledi.