Covid-19: Belçikalılar “Paskalya kapanmasına” tepki gösteriyor!..

Belçika hükümeti 27 Mart Cumartesi akşamından itibaren yürürlüğe girecek ve en az dört hafta boyunca çeşitli sektörlerde yeni kısıtlamalar getirilecek olan bir Paskalya “karantinası” duyurdu.

Comeos ticaret federasyonundan Lora Nivesse’ye göre, Belçika’nın zaruri olmayan dükkanlarının tedbirler nedeniyle kapanacağı haberi rahatlamaktan çok hayal kırıklığı duygusuyla karşılandı.

Ülke çapında, gerekli olmayan mağazalar, mağaza büyüklüğüne bağlı olarak, aynı anda en fazla 50 kişinin girmesine izin vererek müşterileri yalnızca randevu ile alabilecek.

Nivesse: “Randevu ile alışveriş hiç yoktan iyidir, ancak bizde herhangi bir güvenlik sorunu yokken sektörümüzün bir kez daha etkilendiği için hayal kırıklığına uğruyoruz.” bu şekilde ve cumartesi gününe kadar bu sistemi kurmak neredeyse imkansız olacak.”

Belçika İşletmeler Federasyonu’na (FEB) göre, sektörün enfeksiyon oranlarını etkilediğine dair çok az kanıt var: “Aralık ayında gerekli olmayan dükkanların yeniden açılmasının ardından, takip eden aylarda vaka sayısında önemli bir artış görmedik.”

Batı Flanders Başkanı Carl Decaluwé: “Bu önlemlerin Paskalya bayramlarında kıyılarda yaratacağı etkiden duyduğu endişeyi dile getirerek, bu önlemlerin eleştirisi sektörle sınırlı değil, çünkü çok sayıda insan kıyıya akın edebilir. Zorunlu olmayan seyahat yasağına sınırlama getirilmesi gerekmektedir.

Artık sadece restoranlar değil, mağazalar da kapalı. Bu da yine daha az yayılma, bulaş anlamına geliyor, “dedi.

Belçika Güzellik Federasyonu:
Karantina haberi aynı zamanda, kuaförlerden masaj ve güzellik salonlarına kadar çeşitli işletmelerin yeniden açıldıktan iki aydan daha kısa bir süre sonra kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalacakları ve bu da sektörden haksız muamele şikayetlerine yol açacağı anlamına geliyor.

Bu karantina virüs için hiçbir fark yaratmayacak, ancak gelirimiz için bir fark yaratacak. Son 12 ayda altı aylık kapanışla üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.

Özellikle tam bir kilitlenme olmadığı için hala son derece hayal kırıklığına uğradık” dedi.

Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke hükümetin tek bir sektöre işaret etmediğini vurgulamasına rağmen, Maenhout kuaförlerin “asırlardır randevu ile çalıştıkları ve katı önlemler aldıkları” için özellikle cezalandırıldığını düşünüyor.

Eğitim
Flaman Eğitim Bakanı Ben Weyts, okulların kapanmasına bizzat öfkeyle cevap vererek “Ikea açıldı ve okul kapandı. Bu benim toplum vizyonum değil.” Dedi.

Bu arada, önlemlerin belirsizliği, bu değişiklikleri kısa sürede empoze etmenin zor olacağını söyleyen Katolik Eğitiminin üst yöneticisi Lieven Boeve tarafından da sorgulandı.

Federal Hükümet, bu kısa acının uzun vadede diğer zor ancak daha az katı kararların sonucundan daha iyi olacağını söyledi!..