Detroit’te kapılarını açan Motor Show tüm hızıyla sürüyor

Geçen yıl iflas eden fakat buna rağmen hala ABD otomotiv endüstrisinin kalbi olaak kabul edilen Detroit’te kapılarını açan Motor Show tüm hızıyla sürüyor.

800 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda 50’yi aşkın yeniliğin tanıtılması bekleniyor.

General Motors (GM), 60 yıllık efsane modeli Corvette’in 7’nci jenerasyonunu Detroit’te tanıttı.

450 beygir güç üreten 6.2 litrelik motora sahip olan Corvette Stingray, 4 saniyeden kısa sürede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. 7 ileri şanzımanla donatılan otomobil bu performasıyla 911 Carrera ve Audi R8’i solluyor.

Eskisine göre önemli ölçüde hafiflemesi, Corvette Stingray’in daha hızlı olmasını sağlamış. Ancak artık Türkiye’de resmi olarak satılmayacak olan otomobile sahip olmak isteyenler özel ithalatçılara gidecekler.

Honda, yeni nesil Fit modelinin, Amerikan versiyonunu Detroit’te sergiledi. Gelecek ay Meksika’nın Celaya’daki tesislerinde üretilmeye başlanacak otomobil önceki modelden daha kısa olmasına rağmen daha geniş bir iç hacim sunuyor.

Bahar aylarında satışa çıkacak Fit’te 1.5 litre hacimli 4 silindirli DOHC i-VTEC
benzinli motor bulunuyor.

2 KİŞİLİK SPOR KORELİ
Kia, Detroit’te büyük bir sürprize imza atarak geleceğin spor otomobillerinin çizgilerini taşıyan konsepti GT4 Stinger’ı tanıttı.

İki kişilik spor otomobil, markanın geleceğini yansıtıyor. Konsept GT4 Stinger’da 315 beygir gücünde 2.0 litrelik benzinli motor bulunuyor.

1.7 METRE ENİYLE SALON KONFORU İDDİASINDA
Nissan, Detroit’te IDx Freeflow ve IDx NISMO konsept otomobilleriyle gövde gösterisi yaptı. 4.1 metre uzunluğundaki, 1.7 metre genişliğindeki otomobil ile yolcularına oturma odalarındaki konforu sunma iddiasında.

IDx Freeflow 1.2 ve 1.5 lt hacminde iki motor seçeneğine sahip. IDx NISMO ise 1.8 metre genişliğinde ve 19 inçlik jantlara sahip.

Porsche, 911 serisini iki yeni modelle genişletti. Targa 4 ve Targa 4S, Porsche’nin
1965 yılında yollara çıkardığı 911 Targa’nın modern versiyonları.

Tavanları 19 saniye içerisinde elektronik olarak açılıp kapanabilen bu modellerden Targa 4, 350 hp güç üreten 3.4 litrelik V6 motora sahip. Targa 4S modeline ise
400 hp güç üreten 3.8 litrelik V6 motor güç veriyor. Targa 4 sıfırdan 100 kilometreye 4.6 saniyede ulaşıyor.

VOLVO YENİ XC90’IN İPUÇLARINI DETROİT’TE VERDİ
Volvo, uzun süredir beklenen SUV modeli XC90’ın ipuçlarını Detroit’te verdi. Yeni XC serisinin çizgilerini taşıyan XC Concept Coupe, otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu.

Araç, 2015 yılında yollara çıkacak yeni XC90’ın tasarım dilini yansıtıyor.
Konseptte ilk bakışta farlar, ön panjur ve sportif hatlar dikkati çekiyor. Baştan aşağıya yenilenecek XC90, ekim ayında kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.