Deutsche Bank: “Güneş enerjisi daha az maliyetli olacak”

ABD-güneş enerjisi-2014-1Deutsche Bank’ın raporuna göre güneş enerjisinden elde edilen elektrik, 2016’da ABD’nin birçok yerinde şu anki elektrikten daha az maliyetli olacak

Fosil yakıtlar her ucuzladığında, insanlar güneş enerjisini unutuyorlar. Ancak bu durum yakın zamanda değişebilir.

Yıllarca ucuz doğal gaz fiyatları ve farklı kaynaklar nedeniyle arka planda kalan güneş enerjisi sonunda yaygınlaşabilir. Deutsche Bank’ın bu hafta yayımladığı bir raporda, 2016’da ABD’nin 47 eyaletinde güneş enerjisiyle üretilen elektriğin ortalama faturalar ile aynı düzeyde veya daha ucuz olacağı tahmini bulunuyor. Ancak bunun gerçekleşmesi aynı yıl sona erecek olan ABD’nin yüzde 30’luk sistem giderleri vergi kredisini kaldırmamasına bağlı.

Vergi kredisi yüzde 10’a inse de, güneş enerjisi ABD’deki eyaletlerin yarısından fazlasında geleneksel elektrik ile fiyat eşitliğini sağlayacak. Böylece güneş enerjisi panelleri çevreci ve zenginlere özgü bir lüks olmaktan çıkacak. Aynı rapora göre güneş enerjisi gittikçe yaygınlaşacak ve teknolojini gelişmesi ve finansmanın daha uygun hale gelmesi sayesinde fiyatlar da düşmeye devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.