Draghi: “Bilanço büyüklüğümüzün etkisine güveniyoruz”

Draghi-2013-2ECB Başkanı Draghi, teşviklerin artırılacağı konusunda yatırımcıları inandırmaya çalışıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, politika yapıcıların da teşviklerin artırılacağına ilişkin desteklerini işaret ederek, bu konuda yatırıcıları inandırmaya çalışıyor.

ECB Başkanı’nın dünkü açıklamasında 24 üyeli Yönetim Konseyi’ndeki muhalefeti önemsiz göstermesiyle birlikte, daha genişlemeci harekete yönelik yeni hazırlıklar ve kurumun bilançosunun artırılmasına ilişkin 1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) hedef, ivmenin, belki de Aralık ayında, daha geniş çaplı bir tahvil alımına doğru yöneldiğini işaret ediyor.

Euro, Draghi’nin politika yapıcıların enflasyonu canlandırmaya yönelik çabalarda birleştiğini kaydetmesi ve ABD merkez bankası Fed varlık alımlarını durdururken, ekonomiyi canlandırmaya yönelik çabalarını nasıl artırdıklarını altını çizmesi ile birlikte değer kaybederken, güney Avrupa ülkelerinin tahvilleri yükseldi. Ekonomistler, bir sonraki hedefin, tartışmaların daha fazla olduğu ülke tahvilleri yerine şirket tahvilleri alımı olabileceğini kaydettileri.

Amsterdam’da ABN Amro Bank NV makro ve finans piyasaları araştırma müdürü Nick Kounis, “Draghi, ilave parasal genişlemenin gelmekte olduğunu işaret etti,” dedi ve “İlave tedbirler, gelecek ayki toplantıda açıklanabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi merkez bankacıları, Draghi’nin sık sık herkesin desteğini almadan harekete geçtiği iddiaları ile birlikte, Japonya Merkez Bankası’nın kendi teşvik programını genişletmesinin ardından, dün Frankfurt’ta bir araya geldi. Yatırımcılardan gelen soru, altı yılda üçüncü kez resesyona girme riski bulunan ve enflasyonun deflasyona dönüşmeye yakın seviyelerde olduğu ekonomiyi ne kadar daha destekleyebileceği şeklinde.

Trilyon Euro

Draghi, halihazırda faizleri rekor seviyelere düşürmesi ve daha da düşüşün olabileceğini kaydetmesinin ardından, şimdilerde AMB’nin bilançosunu genişletme üzerinde odaklanıyor. Draghi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, varlıkların yeniden Mart 2012’deki seviyelerine artırılmasını beklediğini kaydederek, öncekilere göre daha somut bir taahhütte bulundu. Bu, mevcut seviyelerin 1 trilyon euro üzerinde, 3 trilyon euroluk bir hedef anlamına geliyor.

Avrupa Merkez Bankası, ekonomiye kredi sıkıntılarını rahatlatmaya yetecek kadar bol likidite sağlamak umuduyla, bankalara uzun vadeli kredi verdi ve teminatlı tahvil alımına başladı. Varlığa dayalı menkul kıymet alımları ise bu ay başlayacak.

Münih’te Pacific Investment Management Co. (Pimco) idari direktörü ve eski AMB ekonomisti Andrew Bosomworth, “Bu yeterli olmayacak ve eğer AMB bilançosunu genişletme konusunda ciddiyse, Avrupa yatırım Bankası gibi kuruluşlardan şirket tahvilleri ve menkul kıymet alımı yapmak ve nihayetinde ülke tahvilleri almak durumunda kalacak” şeklinde görüş bildirdi.

Draghi Güveniyor

Bosomworth, “Ekonomik açıdan bakıldığında, hanehalkı ve şirketler, AMB’nin Euro Bölgesi ekonomisini yansıtmada ciddi olduğu konusunda daha fazla ikna olmuş hissetmeli” dedi ve “Yatırım açısından ise, yatırımcılar da, euronun daha da değer kaybedeceği konusunda daha fazla ikna olmuş hissetmeli” şeklinde görüş bildirdi.

Euro, Draghi’nin konuşmasının ardından iki yılın en düşük seviyesine indi. İspanya ve İtalya tahvillerinin fazileri düşerken, Avrupa hisse senetleri değer kazandı.

Draghi, “Bilanço büyüklüğümüzün etkisinin yeterli olacağına, önemli olacağına ve büyük miktarda olacağına oldukça güveniyoruz,” dedi ve “Temel mesaj; bilançomuz önümüzdeki aylarda büyümeye devam edecek ve diğer merkez bankalarının bilançoları daralma zorunda kaldığında da büyümesini sürdürecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Fed geçen hafta, parasal gevşemesinin üçüncü turunu sonlandırdığını duyurdu. Bunun tam tersi, Japonya Merkez Bankası geçen hafta, tahvil alım programını genişleterek Draghi’nin üzerindeki baskının artmasına neden oldu.

Paris Konferansı

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve Fed Başkanı Janet Yellen, bugün Paris’te düzenlenen politika yapıcıları toplantısında konuşma yapacak yetkililer arasında yer alıyor. Konferansta ayrıca, AMb İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure ve Bundesbank Başkanı Jens Weidmann gibi AMB yetkilileri de konuşma yapacak.

ECB’nin teşvikleri artırması için tetikleyici faktör, Aralık ayındaki basın toplantısında açıklanacak olan güncellenmiş ekonomik görünüm olabilir. Draghi, dünkü açıklamasında, tahminlerin aşağı yönde güncellenebileceğine ilişkin işaretler olduğunu bellirtti.

Londra’da Deutsche Bank ekonomistleri Mark Wall ve Marco Stringa’ya göre, bu halen çok erken olabilir. Draghi, hareketin, yalnızca mevcut politikaların bilanço hedefine ulaşılmasında yetesiz kaldığı görülürse ve ekonomik görünüm kötüleşirse gündeme geleceğini söyledi.

Deutsche ekonomistleri, “Aralık ayında bir hareket tam olarak önceden bilinemez, ancak bizim iki olasılık anlayışımızla paralel değil” dediler ve AMB’nin halen gelecek yılın ilk çeyreğinde ülke tahvili almasını beklediklerini belirttiler.

Sınırlar Test Ediliyor

Ancak bu, ülke tahvilleri alımının siyasetçiler üzerindeki ekonomilerini canlandırmaları yolundaki baskıları azaltacağı ve ancak en kötü senaryo durumunda hükümetlerin parasal finansmanına ilişkin yasağın delinebileceği şeklinde Almanya öncülüğündeki argümanlara ters bir durum oluşturuyor.

Bu, radikal tedbirler alınmasına ısrar konusunda Draghi’nin gücünün snırlarını test edecek. Reuters’in 4 Kasım’daki haberine göre, AMB’de 10 kadar Yönetim Konseyi üyesinin, enflasyon zayıflasa bile, ülke tahvilleri alımına muhalefet edebilir.

Draghi, bir “mutfak kabinesi” yönetmediğini ve Yönetim Konseyi’nde “koalisyonlar” oluşmadığını kaydetti. Draghi, dünkü açılış konuşmasının karar mekanizmasının tüm üyeleri tarafından imzaladığını sözlerine ekledi.

Draghi, “Bazı konularda aynı fikirde olmamak normal,” dedi ve “ABD’de faizlerin ne zaman yükseltileceğine ilişkin son açıklamaları okuyun. Aynısı İngiltere’de oluyor. Japonya’da oluyor. Bu normal bir ayrışmanın parçası” şeklinde görüş bildirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.