Draghi: ”Euro Bölgesi bankaları daha sıkı reforma hazırlanmalı”

Draghi-2013-2Draghi ”TÜFE beklentileri, Euro Bölgesi’nin Japonya olmadığını gösteriyor” dedi.

EKONOMİ-Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi Roma’da yaptığı konuşmada, Merkez Bankalarının orta vadede fiyat istikrarına odaklanması gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ndeki düşük enflasyon oranlarının Japonya’da yaşanana benzer bir deflasyonun Avrupa’da da görüleceğinin habercisi olmadığını, uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin güçlü şekilde çıpalanmış olmaya devam ettiğini bildirdi.

Draghi yaptığı açıklamada, “Biz, uzun bir dönem için yüzde 2.0’nin altında enflasyon projeksiyonu yapıyoruz. Ancak eğer orta vadeli enflasyon bekleyişlerine bakarsak, onların iyi çıpalandığını görüyoruz” diye konuştu.

Bankacılık sektörünün güçlendirilmesi için banka birliğinin kritik önem taşıdığına değinen Draghi, Euro Bölgesi bankalarının tek elden denetim için hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Yüksek kamu güveninin Merkez Bankası’nın ne iyi garantisi olduğuna dikkat çeken Draghi, ”Bankacılık Birliği’nin oluşturulması Euro Bölgesi’nin direncinin artırılmasında önemli bir adım” dedi.

Avrupa ülkelerinin reformu tamamlamasının önemli olduğunu bildiren Draghi, ”Euro Bölgesi bankaları daha sıkı reforma hazırlanmalı” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.