DSÖ: “Ebola vakası sayısı her ay ikiye katlanıyor”

Gine-Ebola-2014-1Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ebola vakası sayısı her ay ikiye katlanıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, üye ülkelere virüsle mücadele için 1 milyar dolar toplanması çağrısını yineledi.

Salgından en çok etkilenen ülke olan Liberya da yardım bekliyor. Sağlık Bakanlığı, acil 85 bin ceset torbasına ihtiyaç duyduklarını, maske, eldiven ve gözlük stoklarının da tükenmek üzere olduğunu bildirdi.

Önce Batı Afrika’da hızla yayıldı, ardından Avrupa ve Amerika’da de görülmeye başlandı.

ABD’de ilk ölüm vakasının ardından, batılı ülkeler ölümcül ebola virüsüne karşı alarma geçti.

Salgının başından beri, uyarılarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni bir açıklama geldi.

Örgütün sağlık düzenlemeleri birimi direktörü Isabelle Nuttall ebolanın salgından en çok etkilenen üç ülkenin ötesine yayılması engellemek için çabalarını artıracaklarını bildirdi.

Yetkililere göre, sağlık görevlileri arasında virüsten etkilenme oranı yüksek. Ebola, şimdiye kadar 2 bin 700 sağlık çalışınında tespit edildi. Bunlardan 236’sı hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, vaka sayısı her dört haftada iki kat arttı, ancak örgüte göre, ABD ve batı ülkelerinde büyük bir ebola salgını olasılığı yok.

Ebola, BM’nin de gündemindeydi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, daha önce yaptığı çağrıyı yineledi, ebola ile mücadele için 1 milyar dolar toplanması için üye ülkelere çağrıda bulundu, “Batı Afrika halkının yardıma ihtiyacı var” dedi. Onlarca ülkenin dayanışma gösterdiğini ifade eden genel sekreter, bunun eyleme dönüşmesi gerektiğini belirtti, daha fazla doktor hemşire, ekipman ve tedavi merkezine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bir diğer sivil toplum kuruluşu Save The Children’a göre de Sierra Leone’de her saat ortalama beş kişi ebolaya yakalanıyor. Ülkede virüse bağlı ölümlerin bir ay içinde ikiye katlaması bekleniyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC de 2015 yılına kadar 550 bin ila 1 milyon 400 bin kişinin virüse yakalanabileceğine dikkat çekti.

Virüsün görüldüğü Liberya’dan ise çarpıcı bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde sadece 4 bin 900 ceset torbası kaldığını, 85 bin adede daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Liberya’daki ihtiyaç sadece ceset torbaları ile sınırlı değil. Sağlık görevlilerinin giyeceği korumalı kıyafet, yüz maskesi, eldiven ve gözlük açığı da çok yüksek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.