Dünya genelinde kullanılan kredi kartları 14.44 milyara ulaştı

kredi kartı-kullanımı-1Dünya genelinde ödemelerde kullanılan dolaşımdaki plastik kartlar 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.2 oranında artışla 14.44 milyara ulaştı

EKONOMİ-Dünya genelinde ödeme kartları 14.44 milyar adede ulaştı. Dünya genelinde ödemelerde kullanılan dolaşımdaki plastik kartlar 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.2 oranında artışla 14.44 milyar adede ulaştı. Bu rakama dünya genelindeki Visa, MasterCard, American Express, Maestro, JCB, Diners Club, ve UnionPay gibi kartlar ile yerel ölçekteki RuPay, Elo, Discover, Interac, BC, Star, Bancontact, BankAxept, BCA, PostFinance, girocard, uentaRUT, Verve, vb. kartlar dahil oldu.

Aynı zamanda mağazaların kartları ve akaryakıt istasyonlarının kartları da bu hesaplamaya dahil oldu. 2012 yılının sonunda Küresel düzeyde genel kullanım amaçlı kartlar toplam ödeme kartları içinde yüzde 56.11 oranında paya sahip oldu. UnionPay marka kartlar dünya genelindeki bütün kartlar içinde yüzde 24.47 orannda paya sahip oldu. Visa kartları yüzde 17.31, MasterCard kartları yüzde 8.0 Maestro, Amex, JCB, ve Diners kartlarının toplam payı ise yüzde 6.31 düzeyinde oldu. Özel etiketli kartlar ise 2012 yılında küresel düzeyde yüzde 39.31 oranında bir paya sahip oldu. Bu kartların pek çoğu perakendecilerin kullanımına sunulan hediye kartlarından oluştu. Yerel genel kullanım amaçlı kartların toplam içindeki payı ise yüzde 4.58 olarak gerçekleşti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.