Dünyanın en büyük otel zinciri Hilton halka arz ediliyor

Hilton-Blackstone-2013-1Dünyanın en büyük otel zinciri Hilton halka arz ediliyor. Halka arzdan sonra otel zincirinin 19.2 milyar dolarlık piyasa değeri olarak tüm rakiplerini geride bırakması bekleniyor.

EKONOMİ-Dünyaca ünlü Hilton otelleri halka arz olacak… 2007 yılında 26 milyar dolara Blackstone Group tarafından satın alınan Hilton’un halka arzından şirket 2.4 milyar dolar gelir bekliyor.

Şirketin halka arz sonrası piyasa değerinin 19.2 milyar dolar olması bekleniyor. Eğer bu rakam tutturulursa Hilton 14 milyar dolar değerindeki rakibi Starwood’u geçmiş olacak. Eğer firma bu geliri elde ederse bugüne kadar bir otel grubunun halka arzından elde edilen en yüksek gelir rekoru Hilton’un olacak.

Dünyanın en büyük otel şirketi olan Hilton’un dünya üzerinde 4 bin oteli bulunuyor. Hilton’u 26 milyar dolara satın alan Blackstone ise bir otel grubuna ödenen en yüksek bedeli Hilton için ödemişti.

Hilton Blackstone tarafından satın alındıktan sonra ciddi bir atılım içine girdi. Otel zincirindeki oda sayısı son 6 yılda yüzde 34 artırıldı. Fakat şirket yurtdışında istediği kadar büyüyemedi. Hilton’un odalarının hâlâ yüzde 78’i ABD’de bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.